Ιούν 13 2013

Καλοκαιρινή Γιορτή Δ.Σ. Μπατσίου Άνδρου

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013 και ώρα 19:00 θα πραγματοποιηθεί η καλοκαιρινή γιορτή του Δ. Σ. Μπατσίου. Για να δείτε την αφίσα της εκδήλωσης πατήστε εδώ

Ιούν 12 2013

Καλοκαιρινή Γιορτή Δ.Σ. Χώρας Άνδρου

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013 και ώρα 19:00 θα πραγματοποιηθεί η καλοκαιρινή γιορτή του Δ.Σ. Χώρας Άνδρου στο προαύλιο του σχολείου. Για να δείτε την αφίσα της εκδήλωσης πατήστε εδώ

Καλοκαιρινή Γιορτή Δ.Σ. Γαυρίου Άνδρου

gavrio

Παράσταση Αφήγησης στο Δημοτικό Σχολείο Κύθνου

Την Τρίτη 28 Μαΐου 2013, στο δημοτικό σχολείο Κύθνου, στο διδακτήριο της Δρυοπίδας, παρουσιάστηκε η παράσταση αφήγησης: «Περσέας, μια ζωή σαν παραμύθι». Η παράσταση είχε διάρκεια 90 λεπτά και η αφήγηση έγινε από την ηθοποιό και θεατρολόγο κ. Σύλβια Βενιζελέα, ενώ στο κανονάκι συνόδευε την αφήγηση η κ. Λουκία Κωνσταντάτου.

Ο μαθητές, καθισμένοι σε ημικύκλιο μπροστά από την ηθοποιό και τη μουσικό, παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον, συμμετείχαν, ζωγράφισαν κάποιες εικόνες από το παραμύθι, παρουσίασαν τις ζωγραφιές τους στους υπόλοιπους μαθητές.

Η  παράσταση αυτή ήταν μια δράση του Κέντρου Μελέτης και διάδοσης μύθων και παραμυθιών του Πολιτιστικού Τμήματος της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου

7ο Πανελλήνιο Συνέδριο Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ

afisa-FIN2-A4

Για το πρόγραμμα του Συνεδρίου πατήστε εδώ

Καλοκαιρινή γιορτή Δ.Σ. Όρμου Κορθίου Άνδρου

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013 και ώρα 18:30 θα πραγματοποιηθεί Σχολική Γιορτή Λήξης του Σχολικού Έτους από το Δ.Σ. Όρμου Κορθίου Άνδρου. Για να δείτε την αφίσα της εκδήλωσης πατήστε εδώ

Ιούν 05 2013

Καλοκαιρινή Γιορτή Δ.Σ. Οπίσω Μέρους Άνδρου

scan012

Απρ 15 2013

Επιμορφωτική ημερίδα εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Άνδρου

Πρόγραμμα Ημερίδας

Πρόγραμμα επισκέψεων Προϊσταμένης Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης και Σχολικών Συμβούλων Δημοτικής Εκπαίδευσης και Προσχολικής Αγωγής

Απρ 15 2013

Δ.Σ. Κύθνου – Πρόγραμμα Μετάβασης

Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο προκαλεί άγχος στα παιδιά, καθώς καλούνται να αλλάξουν περιβάλλον και να γνωρίσουν ένα νέο σχολικό πλαίσιο. Δεν πρέπει να θεωρούμε αυτονόητη υπόθεση τη μετάβασή τους. Προτείνω και σε άλλους συναδέλφους της Στ να υλοποιήσουν αυτό το πρόγραμμα, προκειμένου να εξομαλύνουν τη μετάβαση στην επόμενη βαθμίδα.

Το πρόγραμμά μας ήταν χωρισμένο σε τρεις φάσεις.

Επιγραμματικά:

1. Προετοιμασία των μαθητών ( Ιδεοθύελλα – συζήτηση σε κύκλο )
  2. Πραγματοποίηση επίσκεψης στο Γυμνάσιο ( Υποδοχή, προσευχή, ξενάγηση, μάθημα – μόνο της Στ –  στο εργαστήρι Φυσικής από τον καθηγητή , μάθημα αρχαίων με την Α΄Γυμνασίου και χορωδία με τα παιδιά του Γυμνασίου)
  3. Αναστοχασμός προγράμματος και ανατροφοδότηση ( Σκέψεις και εντυπώσεις των παιδιών από το πρόγραμμα)

Διάφορες σκέψεις, εντυπώσεις και προβληματισμοί των παιδιών έχουν ενδιαφέρον. Ενδεικτικά, αναφέρουν:

Μου άρεσε στο εργαστήρι της Φυσικής που είδαμε στο μικροσκόπιο τα κύτταρα του κρεμμυδιού και τα στόματα των φύλλων.

Στο γυμνάσιο μου έκανε εντύπωση το μικροσκόπιο και όσα είδαμε. Ήταν τέλειο!

Στο γυμνάσιο μου άρεσαν όλα! Πιο πολύ όμως, μου άρεσε το μάθημα των Αρχαίων.

Πήγαμε και στο γραφείο του διευθυντή. Μας γνώρισε και μας κέρασε πορτοκαλάδα!

Μου έκανε εντύπωση που οι τουαλέτες ήταν κάτω… στο πάτωμα!

Μου άρεσε που μας υποδέχτηκαν με καλό και ευγενικό τρόπο.

Περισσότερο με εντυπωσίασε το πλήρως εξοπλισμένο εργαστήρι Φυσικοχημείας και ότι υπήρχαν πράγματα τα οποία δεν είχα ξανακούσει.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν τα μαθήματα! Θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω κι άλλα μαθήματα που δεν κάνουμε στο δημοτικό.

Χάρηκα που πήγα στο γυμνάσιο και βρήκα πολύ καλό το πρόγραμμα μετάβασης. Θα ήθελα να ξαναπάω, να παρακολουθήσω κι άλλα μαθήματα.

Χάρηκα πάρα πολύ που πήγαμε στο γυμνάσιο και θα ήθελα να ξαναπάμε. Αλλά δε με νοιάζει άμα δεν ξαναπάω τώρα, αφού του χρόνου θα είμαι κάθε μέρα εκεί.

Το πρόγραμμα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί έμαθα αρκετά πράγματα για το γυμνάσιο που δεν ήξερα.

Μου άρεσε που πήγα στο γυμνάσιο γιατί είχα την ευκαιρία να δω τους φίλους μου, άλλους καθηγητές και άλλες αίθουσες.

Ελπίζω να ξαναπάμε για να παρακολουθήσουμε και άλλα μαθήματα.

Το πρόγραμμα μετάβασης μου άρεσε επειδή πήγαμε σε έναν καινούριο χώρο.

Η κυρία των αρχαίων τα εξηγούσε τόσο καλά στα παιδιά που σκέφτομαι ότι μπορεί να την έχουμε του χρόνου. Τι ωραία που θα είναι!

Το πρόγραμμα μετάβασης ήταν εξαιρετικό! Θέλω πραγματικά πάρα πολύ να ξαναπάω γιατί ήταν κάτι αξέχαστο για ‘μένα και θέλω να το ξαναζήσω.

Το πρόγραμμα ήταν αρκετά ωραίο γιατί πρώτη φορά συζητούσαμε τόσο ήρεμα όλη η τάξη!

Η εκπαιδευτικός της Στ τάξης

Γιαντζόγλου Σωτηρία

Απρ 02 2013

Υπηρεσιακή – Επιμορφωτική συνάντηση Διευθυντών Δ. Σ. Άνδρου

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2013 και ώρα 12:00, στο γραφείο της Σχολικής Συμβούλου 4ης Ε.Π. στο Γαύριο, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Άνδρου. Το κεντρικό θέμα θα είναι: «Συντονισμός του ανθρώπινου δυναμικού και των δραστηριοτήτων της σχολικής μονάδας για την επίτευξη των στόχων της».

Στη συνέχεια θα συζητηθούν τα παρακάτω θέματα

1. Διοργάνωση εκπαιδευτικής ημερίδας Α/θμιας Εκπαίδευσης στην Άνδρο από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης  Ν. Αιγαίου (Τμήμα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας, Σχολικοί Σύμβουλοι 48ης Ε.Π Προσχολικής και 4ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπαίδευσης Κυκλάδων)
  2. Προγραμματισμός – Απολογισμός έργου σχολικών μονάδων μέχρι το τέλος του Σχολικού Έτους
  3. Προγραμματισμός Σχολικής Συμβούλου μέχρι το τέλος του Σχολικού Έτους
  4. Όποιο άλλο θέμα τεθεί από τους Διευθυντές.

Η Σχολική Σύμβουλος

Μαρία Τσαλικίδου