Αρχείο ημέρας 24 Νοεμβρίου 2015

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.

Tρίτος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τον Έλεγχο του Καπνίσματος

kapnismaΣτο πλαίσιο του προγράμματος HEART II, διοργανώνεται ο τρίτος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τον Έλεγχο του Καπνίσματος. Οι μαθητές καλούνται να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό με ατομικά ή ομαδικά έργα τους που προάγουν την υγιεινή συμπεριφορά όσον αφορά στο κάπνισμα. Ο διαγωνισμός αφορά σε μαθητές, οι οποίοι φοιτούν στις Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού, στις A’, B’ και Γ’ Γυμνασίου και στην Α’ Λυκείου. Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν έργα τύπου κόμικς με θέμα «Μαθαίνω Να Μην Καπνίζω». Το κάθε κωμικογράφημα θα μπορεί να αποτελείται από μία ή περισσότερες εικόνες, συνοδευόμενες ή όχι από κείμενο. Η μέγιστη έκταση του κάθε έργου έχει οριστεί σε μία σελίδα μεγέθους Α4 (21 x 29,7 cm). Οι συμμετέχοντες μπορούν να χρησιμοποιήσουν ελεύθερα διάφορες τεχνικές σχεδίου, φωτογραφίας κ.λπ. ώστε να μεταφέρουν το μήνυμά τους. Τελική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η 25η Νοεμβρίου 2015. Τα έργα θα αποστέλλονται ηλεκτρονικά ως συνημμένο αρχείο pdf στο email progheart2@gmail.com: mailto:progheart2@gmail.com Το email θα πρέπει να έχει ως θέμα «Για τον 3ο ΠΜΔΕΚ» και να επισυνάπτεται η δήλωση συμμετοχής κάθε συμμετέχοντα σε ψηφιακή μορφή, συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη. Τέλος, είναι σκόπιμο να δοθεί ιδιαίτερη φροντίδα ώστε το αρχείο pdf να μην υπερβαίνει σε μέγεθος τα 5 MB.

Ευχαριστήριες Επιστολές (23-11-2015)

κ. Α. Λυμπέρη, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δ΄ Δ/νσης Π.Ε. Αθήνας

κ. Α. Ρέντζη, Νηπιαγωγό Μed

κ. Σπ. Κουλούρη, Διευθύντρια και Σύλλογο Διδασκόντων 15ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου