Την Ειρήνη του Αριστοφάνη είχα τη χαρά και την τιμή να παρακολουθήσω στις 15-6-2024 από τους μικρούς μαθητές/τριες του Ιδ. Νηπιαγωγείου “Ο μικρός Μαέστρος” στο Πολιτιστικό Κέντρο Χρ. Τσακίρης με την ευκαιρία του εορτασμού της συμπλήρωσης 20 χρόνων λειτουργίας του Νηπιαγωγείου στον χώρο της εκπαίδευσης των μικρών παιδιών. Ένα αντιπολεμικό και διαχρονικό έργο που προσφέρει πολύτιμα διδάγματα και προοπτικές για την επίτευξη ενός κόσμου χωρίς πολέμους και συγκρούσεις. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στους μικρούς πρωταγωνιστές που απέδωσαν τόσο πετυχημένα το νόημα του έργου και φυσικά στις δασκάλες τους που ενθάρρυναν και ενέπνευσαν τους μαθητές τους. Ιδιαιτέρως θα ήθελα να συγχαρώ αλλά και να ευχαριστήσω για την πρόσκληση την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου κ. Χρύσα Γκαβανίδου καθώς και τους κ. Νίκο Τσιτιρίδη και κ. Χιονίδου για την εξαιρετική γιορτή που επιμελήθηκαν με τόση αγάπη για τους παλιούς και νέους μαθητές τους..
Σας ενημερώνω ότι το 1ο ΝΓ Χαλάστρας, το 5ο ΝΓ Ωραιοκάστρου, το 9ο ΝΓ Αμπελοκήπων και το 17ο ΝΓ Σταυρούπολης συμμετείχαν στο Διαπεριφεριακό Θεματικό Δίκτυο “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”. Συγχαρητήρια για τις ωραίες σας δράσεις οι οποίες έχουν αναρτηθεί στις παρακάτω διευθύνσεις:
https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=9621
https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=9618
https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=9615
https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=9624
Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το 2ο ΝΓ Κυμίνων έχει βραβευθεί στα Education Leaders Awards 2024 και συγκεκριμένα στην κατηγορία 2.7.1 Δεσμός με την Κοινωνία στη Δημόσια Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση με τον τίτλο “Ανοιχτό Σχολείο : Δράσεις αλληλεγγύης και προσφοράς του 2ου Νηπιαγωγείου Κυμίνων”. Μπορείτε να δείτε τις εξαιρετικές τους δράσεις μέσω των οποίων έκαναν πραγματικότητα το όραμά τους για ένα σχολείο ανοιχτό στην Κοινωνία που ενσταλάζει στους μαθητές/τριες αλλά και σε όλη την κοινωνία τις αρχές του εθελοντισμού και της προσφοράς εδώ προταση – Education leaders awards 2024
Θερμά Συγχαρητήρια! Ο δρόμος που ανοίξατε ας είναι φωτεινό παράδειγμα για όλους μας…
Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το 3ο Νηπιαγωγείο Ωραιοκάστρου βραβεύτηκε στον 8ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Ελληνισμός της Ανατολής: “Πόντος, Μικρά Ασία, Θράκη…”με τα εξής βραβεία:
- 1ο βραβείο στην κατηγορία Σύμπραξη/συνεργασία σχολείων (1ο νηπιαγωγείο Προσοτσάνης, 3ο νηπιαγωγείο Ωραιοκάστρου και 1ο νηπιαγωγείο Καλλονής) με θέμα τα παραδοσιακά παιχνίδια και τίτλο: “Θυμάμαι παίζοντας”. που μπορείτε να δείτε εδώ
- 2ο βραβείο στην κατηγορία εικαστικά με τίτλο: “Τα παιδιά ζωγραφίζουν τα τραγούδια των Ελλήνων της Ανατολής” που μπορείτε να δείτε εδώ
- το 3ο βραβείο στην κατηγορία project με τίτλο: ” Στις γειτονιές των Ελλήνων της Ανατολής”
- Τα κριτήρια αξιολόγησης των μαθητικών έργων αφορούσαν:
-στη συνάφεια των μαθητικών δημιουργιών με το θέμα του διαγωνισμού
-στην αρτιότητα των μαθητικών έργων
-στα μηνύματα των δημιουργών
-στην πρωτοτυπία
-στην τήρηση των ειδικών όρων της προκήρυξης του διαγωνισμού
-στη συμμετοχή των μαθητών
-στην ποιότητα του υποβληθέντος έργου: εικαστική (για τα εικαστικά έργα) ή φιλολογική (για
τα λογοτεχνικά έργα) ή οπτικοακουστική (για τις ταινίες, τις μουσικές συνθέσεις και τις
ψηφιακές δημιουργίες)
Ως προς τον διαγωνισμό (2023-2024), παραθέτουμε ορισμένα αριθμητικά στοιχεία:
– 191 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής
– Από Ελλάδα (155), Κύπρο (30) και Ομογένεια (5, Ηνωμένο Βασίλειο, Πολωνία, Κονγκό, Γερμανία)
– 8.500 περίπου μαθητές
– 365 εκπαιδευτικοί
– 600 μαθητικές δημιουργίες
Εξαιρετικές δουλειές.. Θερμά συγχαρητήρια!!
Σας ενημερώνω ότι το 6ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων όπως και το 1ο ΝΓ Χαλάστρας συμμετέχουν στον διαγωνισμό του Bravo schools με εξαιρετικές δράσεις.
Το 6ο ΝΓ Αμπελοκήπων συμμετέχει με :
1. μια δραστηριότητα για τον κύκλο του νερού που μπορείτε να δείτε στον σύνδεσμο
2. ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα διάρκειας 7 μηνών με τον τίτλο “Σώστε τις Θάλασσες” που συνδυάστηκε
με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και το πρόγραμμα της HELMEPA “Η φίλη μας η Θάλασσα” και μπορείτε να δείτε στον σύνδεσμο
Μπορείτε να ψηφίσετε εδώ
Το 1ο ΝΓ Χαλάστρας στα πλαίσια του 3ου Κύκλου των εργαστηρίων Δεξιοτήτων υλοποίησε ένα καινοτόμο πρόγραμμα με το οποίο συμμετέχουν στον διαγωνισμό Bravo schools τη φετινή χρονιά. Μπορείτε να το δείτε εδώ
Συγχαρητήρια για το καταπληκτικό σας έργο!!
Σας ευχόμαστε από καρδιάς Καλή επιτυχία..