Διατροφικές συνήθειες

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας διατροφής(15-10) διεξήχθη μια έρευνα στο σχολείο μας.Πήραμε ως δείγμα 100 παιδιά τα οποία ερωτήθηκαν για τις διατροφικές τους συνήθειες όταν έχουν μια απογευματινή λιγούρα.Τα αποτελέσματα αναλύθηκαν και δημιουργήθηκαν τα αντίστοιχα γραφήματα με τα πορίσματα.Η έρευνα αυτή ήταν μια καλή ευκαιρία εκτός του να διαπιστώσουμε τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών και να γίνει μια προσπάθεια αλλαγής αυτών με το να τονιστούν τα οφέλη της υγιεινής διατροφής,να μπορέσουν τα παιδιά να εξασκηθούν πάνω στη στατιστική και στη δημιουργία γραφημάτων στο μάθημα των Μαθηματικών αναλύοντας τα αποτελέσματα της έρευνας.Στη συνέχεια παρατίθενται και τα πορίσματα της έρευνας αυτής.

Έρευνα διατροφικών συνηθειών

Ύστερα από αρκετή συζήτηση και επεξήγηση της διατροφικής αξίας κάποιων τροφίμων θεωρούμε ότι υπήρξε μια πρόοδος στις επιλογές που θα έκαναν από εδώ και πέρα πολλά από τα παιδιά που συνήθιζαν να τρώνε ανθυγιεινά.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο για το πόσο υγιεινά ή βλαβερά είναι τα διάφορα τρόφιμα και τι οφέλη  ή προβλήματα δημιουργούν στον οργανισμό μας όπως και η προσομοίωση διατροφής και άσκησης μέσω της οποίας μπόρεσαν τα παιδιά να δουν και να διαπιστώσουν πιο εύκολα  τις μελλοντικές  επιπτώσεις της διατροφής στον οργανισμό μας.