Το έθιμο του Χριστόξυλου

xristougeniatika hthi kai ethima ths elladas 5

Στη Βόρεια Ελλάδα επικρατεί το έθιμο του Χριστόξυλου. Σύμφωνα με την παράδοση πρέπει σε κάθε σπίτι να καίει φωτιά όχι μόνο για να αποτρέπονται  οι καλικάντζαροι αλλά και για να ζεσταθεί ο μικρός Χριστός. Έτσι το πιο όμορφο, διαλεχτό και μεγάλο κούτσουρο από πεύκο ή ελιά, φυλαγμένο έως τότε, το βάζουν στο τζάκι και το ραίνουν με ξηρούς καρπούς  για να καίει από την παραμονή των Χριστουγέννων έως και τα Φώτα. Το κούτσουρο αυτό είναι το Χριστόξυλο. Σε μερικά μέρη τη φωτιά αυτή των Χριστουγέννων πριν την ανάψουν ή και μετά τη σταυρώνουν τρεις φορές ρίχνοντας πάνω της σταυρωτά κόκκινο κρασί.

Όταν τελειώσουν οι γιορτές πολλοί πιστεύουν ότι η στάχτη από το Χριστόξυλο έχει χρήσιμες ιδιότητες για τη σοδειά των χωραφιών γι΄ αυτό τη μαζεύουν και τη ρίχνουν στα χωράφια.

Κατηγορίες: Περιβάλλον | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το έθιμο του Χριστόξυλου

Τι είναι σχολικός εκφοβισμός;

Τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός; Ποιες είναι οι μορφές του; Πως μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε; Παρακολούθησε το βίντεο και κατέκτησε τη γνώση μέσα από το παιχνίδι.

Παιχνίδι και γνώση (learningapps.org)

Κατηγορίες: Γνωστικός Τομέας, Περιβάλλον | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι σχολικός εκφοβισμός;

Τα σχήματα στην Τέχνη….

Τα σχήματα, επίπεδα και γεωμετρικά παίζουν σημαντικό ρόλο στην Τέχνη. Μεγάλοι ζωγράφοι όπως ο Πάμπλο Πικάσο, ο Βασίλι Καντίνσκι, ο Ζουάν Μιρό, ο Πητ Μοντριάν, ο Πωλ Κλέε και πολλοί άλλοι χρησιμοποίησαν τα σχήματα ως μέσο καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιούργησαν ξεχωριστά έργα τέχνης. Χωριστείτε σε ομάδες, παρατηρήστε, αναζητήστε και καταγράψτε τα σχήματα σε κάθε έναν από τους παρακάτω πίνακες.

Κατηγορίες: Γνωστικός Τομέας | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα σχήματα στην Τέχνη….

Γράμμα στον Αη Βασίλη….

Ο καιρός πλησιάζει!! Όποιος δεν έγραψε ακόμη το γράμμα του στον Αη Βασίλη είναι καιρός να το κάνει…..

Γράψε ένα γράμμα στον Άγιο Βασίλη

Κατηγορίες: Περιβάλλον | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γράμμα στον Αη Βασίλη….

Καλώς ήρθατε!

Στο ιστολόγιο αυτό θα μοιραζόμαστε τις γνώσεις, τις σκέψεις και τις ιδέες μας για το σύγχρονο νηπιαγωγείο. Οι δεξιότητες και οι εμπειρίες των παιδιών ολοένα εξελίσσονται και τα ερεθίσματα στο περιβάλλον γύρω μας συνεχώς αλλάζουν κάνοντας επιτακτική τη δική μας προσαρμογή στα νέα δεδομένα και τις εξελίξεις. Ας δημιουργήσουμε λοιπόν….

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήρθατε!