Αγιασμός 11/09/2023

Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί συγκεντρωθήκαμε σήμερα στο προαύλιο του σχολείου μας για την πραγματοποίηση του πατροπαράδοτου αγιασμού. Παρακολουθήσαμε την ολιγόλεπτη και σεμνή τελετή με μια δόση συγκίνησης. Ακόμη και ο περιβάλλων χώρος αλλά και το κτήριο, έβαλαν και αυτά με τον τρόπο τους, «τα καλά τους» για να είναι όλα όπως θα έπρεπε.

Ξεχωριστή ήταν η παρουσία των μαθητών της Α’ τάξης. Πρόσωπα γεμάτα φρεσκάδα, όρεξη, απορία αλλά και αυθορμητισμό, τα οποία κατάφεραν επάξια να μαγνητίσουν τη ματιά μας.

Τα χαμόγελα περίσσευαν από όλους και μια αίσθηση αισιοδοξίας και όρεξης για την καινούρια σχολική χρονιά μας γέμισε με ελπίδα και χαρά!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Υγεία, δύναμη και δημιουργία σε όλους!

Αγιασμός Αγιασμος

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έχει καθιερωθεί η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου και η φετινή έχει σαν σύνθημα: “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή”.
Στόχος των δραστηριοτήτων στο σχολείο μας ήταν να αναδείξουμε το παιχνίδι ως μέσο διασκέδασης, που με τη συμμετοχή όλων των παιδιών και τη μεταξύ τους συνεργασία, μαθαίνουν να σέβονται τους συμμαθητές τους, να χαίρονται τη νίκη, να αποδέχονται την ήττα, καθώς τις έννοιες της ισότητας, της δικαιοσύνης και της διαφορετικότητας.
Οι μαθητές μας, με την βοήθεια και συμμετοχή του γυμναστή μας κυρίου Κώτση Φάνη, την ημέρα αυτή έπαιξαν μπάσκετ, σκυταλοδρομίες και διελκυστίνδα.

IMG 20220930 130627InkedIMG 20220930 115945 1 1

Επίσης οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας, όπως και όλων των σχολείων του νομού Άρτας συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση στην οποία ήταν καλεσμένη η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στο βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Δόθηκε στους μικρούς μας μαθητές η δυνατότητα να της κάνουν ερωτήσεις και να τη γνωρίσουν καλύτερα!

thumbnail 1IMG 83607cd7838dd44a73d0fb035c619076 V 1

IMG 028da524a18d38d5ef866f287cfdc4ff V 1

Τέλος οι μαθητές της Στ’ τάξης παρευρέθηκαν στην εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας και δόθηκε προς τιμή της Βούλας Πατουλίδου χρυσής ολυμπιονίκης στο αγώνισμα 100 μέτρων μετ’ εμποδίων και του Αντώνη Παπακωνσταντίνου πρωταθλητή στην κωπηλασία. Τα παιδιά έκαναν ερωτήσεις στους αθλητές ώστε να μάθουν για τη πορεία τους, τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν για να φτάσουν στην κορυφή και πως νιώθουν για τα μετάλλια τα οποία έχουν κατακτήσει.
Σκοπός της εκδήλωσης τα παιδιά να μάθουν την αξία του αθλητισμού και πόσο ωφέλιμος είναι για τη ζωή τους!

υμνος.jpg

παπακωνσταντινου