sx 7 660x330 1

Αγαπητοί Γονείς και Μαθητές,

Η παιδεία αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα αγαθά για κάθε πολίτη και κάθε νέα σχολική χρονιά αποτελεί αφετηρία νέων στόχων, νέας προσπάθειας, νέων προσδοκιών και ελπίδας.
Στην προσπάθεια αυτή κανένας μαθητής δεν θα είναι μόνος. Η συνεργασία του διδακτικού προσωπικού και των γονέων πρέπει να θεωρείται δεδομένη.
Ως εκπαιδευτικός, θα είμαι δίπλα σε κάθε προσπάθεια των μαθητών με βασικές αρχές την αξιοκρατία και τη δικαιοσύνη.
Στόχος είναι να δοθεί η ευκαιρία σε κάθε παιδί να ξεδιπλώσει ικανότητες και χαρίσματα και γι’ αυτό πρέπει να αξιοποιεί κάθε ευκαιρία που παρέχεται μέσω μαθημάτων, προγραμμάτων δράσεων και εκδηλώσεων.
Η αντιμετώπιση με σεβασμό των εκπαιδευτικών και των συμμαθητών είναι προαπαιτούμενο, σε έναν χώρο όπου η διαφορετικότητα και η προσωπικότητα του καθενός είναι μοναδική και ανεκτίμητης αξίας. Οφείλουμε να συνυπάρχουμε σε πλαίσια αλληλοσεβασμού, αλληλοεκτίμησης και αλληλεγγύης. Σας διαβεβαιώνω ότι παρά τις συνεχιζόμενες εκπαιδευτικές αλλαγές τα παιδιά μας δεν θα βρεθούν απροετοίμαστα στο δύσκολο κόσμο που έχει διαμορφωθεί, αλλά θα έχουν όλα τα προσόντα που απαιτούνται για να είναι πετυχημένα και ευτυχισμένα.
Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που δείχνετε σε εμένα  και στους συναδέλφους μου, οι οποίοι εργάζονται με ζήλο, αποφασιστικότητα και έμπνευση που τους δίνει το χαμόγελο των παιδιών.
Σχολείο και οικογένεια πρέπει να αγωνίζονται μαζί για τη σωστή διαπαιδαγώγηση, την ηθική συγκρότηση, τη συναισθηματική ανάπτυξη, την ψυχική ισορροπία και τη σωματική υγεία κάθε μαθητή.
Ας προσπαθήσουμε τα παιδιά μας να γίνονται καλύτερα κάθε μέρα, να είναι υπεύθυνα, να σέβονται τον εαυτό τους και να απαιτούν τον σεβασμό και από τους άλλους.
Εύχομαι σε όλους τους μαθητές, η καινούργια σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με επιτυχίες, πρόοδο και κάθε όνειρό τους να βγει πραγματικό.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Με εκτίμηση,

Τσιγγούρ Σεβγούλ