Αξιοποίηση του ιστολογίου στη διδακτική διαδικασία.

Στο πλαίσιο της ενσωμάτωσης της χρήσης των ΤΠΕ στη διδακτική διαδικασία, ένας μεγάλος και συνεχώς αυξανόμενος αριθμός εκπαιδευτικών χρησιμοποιεί το ιστολόγιο για εκπαιδευτικούς σκοπούς και με ποικίλους τρόπους. . Το σπουδαιότερο, όμως, είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα στην ίδια τη διδακτική διαδικασία είτε ως «τόπος» επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών ή των μαθητών μεταξύ τους, είτε ως εργαλείο συνεργατικής μάθησης.

Ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει το ιστολόγιο της τάξης με σκοπό να αναρτά πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα, τον προγραμματισμό δραστηριοτήτων, την ανάθεση εργασιών. Επίσης μπορεί να προωθεί τις συζητήσεις των μαθητών για θέματα που αφορούν το σχολείο ή την τάξη και να  προτρέπει τους μαθητές να παράγουν γραπτό λόγο. Ακόμα, μπορεί να αναρτά φωτογραφίες από τις δραστηριότητες της τάξης και σχόλια.

Το ιστολόγιο, ως μέσο, ενέχει την έννοια της αλληλεπίδρασης. Οι μαθητές αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και με τον εκπαιδευτικό και έρχονται σε επαφή με νέες ιδέες και οπτικές διαφορετικές από τις δικές τους, αλλά και με τομείς ενδιαφέροντος, που ίσως δεν τους είχαν απασχολήσει στο παρελθόν. Στο πλαίσιο της αλληλεπίδρασης, οι μαθητές παράγουν λόγο, υποστηρίζουν τις θέσεις τους και αποκτούν μεγαλύτερη ευχέρεια στη διατύπωση απόψεων. Ενισχύεται έτσι η αυτοπεποίθησή τους, γεγονός που βοηθά ιδιαίτερα τους πιο ήσυχους, δειλούς και αμέτοχους μαθητές της τάξης. Με τη χρήση του ιστολογίου διευρύνεται το περιβάλλον  της μάθησης πέρα από τα αυστηρά σχολικά όρια και προσφέρονται ευκαιρίες για εξατομικευμένη, βιωματική, συνεργατική και δια βίου μάθηση.

Η αξιοποίηση της ψηφιακής αφήγησης στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Τίτλος λογοτεχνικού κειµένου: Τα τρία µικρά λυκάκια.

Link προβολής σχετικού βίντεο:

Μακέτα σχεδίασης:

Δημιουργία κόμικ στο https://www.pixton.com

Ψηφιακή αφήγηση µε Power Point: