Νεφελοπολιτεία

Ιούν 20174

fruitstrory

Πρωινή διατροφή

Οι διατροφικές συνήθειες που αποκτούμε στην παιδική ηλικία, είναι καθοριστικής σημασίας, γιατί σχετίζονται άμεσα με την υγεία και την ποιότητα ζωής όχι μόνο των παιδιών, αλλά κυρίως των ενήλικων ανθρώπων.
Οι σωστές διατροφικές συνήθειες επιτρέπουν στο παιδί να πάρει τις θρεπτικές ουσίες (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη, ιχνοστοιχεία και βιταμίνες) στην ποιότητα και ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός του για να αναπτύξει πλήρως τις δυνατότητες που έχει, και παράλληλα θέτουν τις βάσεις για υγεία και καλή ποιότητα ζωής.
Ο τρόπος που τρέφεται η οικογένεια, το είδος, η συχνότητα των γευμάτων, η ποιότητα και η ποσότητα της τροφής που προσφέρεται στο παιδί, καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τις συνήθειες, τις προτιμήσεις και τις αντιλήψεις για το φαγητό σε όλη την υπόλοιπη ζωή.
Από μελέτες που διενεργήθηκαν παρατηρήθηκε πως τα παιδιά του δημοτικού σχολείου που δε γνώρισαν τις σωστές διατροφικές συνήθειες από το σπίτι τους, έχουν μία τελευταία ευκαιρία στο δημοτικό σχολείο να εκπαιδευτούν και να αποκτήσουν σωστή διατροφική συμπεριφορά. Ο χώρος του σχολείου και η μικρή ηλικία των παιδιών προσφέρονται για παρέμβαση.

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προγραμμάτων «αγωγής υγείας» στο σχολείο που να αφορούν θέματα διατροφής και σωματικής άσκησης, μπορούν να συμβάλουν στην υγιεινή διαβίωση . Παιδιά και γονείς μπορούν και πρέπει να εκπαιδευτούν στην επιλογή ποιοτικών τροφών, που θα λαμβάνονται στη σωστή ποσότητα και συχνότητα.
Με τη συνεργασία φορέων υγείας, εκπαιδευτικών και γονέων μπορούν να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για να έχουμε σήμερα γερά παιδιά και αύριο γερούς ενήλικες.

Στα πλαίσια της διαμόρφωσης και υιοθέτησης ενός υγιεινού τρόπου διατροφής και βάσει ενός προγράμματος «αγωγής υγείας» πραγματοποιήθηκε σε 22 παιδιά της Δ΄ τάξης Δημοτικού σχολείου μια μικρή εργασία – διερεύνηση με θέμα τις πρωινές διατροφικές τους συνήθειες.

Και αυτό γιατί το πρωινό θεωρείται το πρώτο και σημαντικότερο γεύμα της ημέρας. Έρευνες έχουν δείξει ότι τα παιδιά που τρώνε πρωινό έχουν καλύτερες αποδόσεις σε μαθήματα που απαιτούν την επίλυση ασκήσεων, στη μνήμη, στην εγρήγορση και την συγκέντρωση. Επιπλέον, η λήψη πρωινού, οδηγεί σε καλύτερη διαχείριση της πείνας μέσα στην ημέρα και πιο υγιές σωματικό βάρος.

Το πρόγραμμα αυτό διενεργήθηκε στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και περιλάμβανε 2 διερευνήσεις : Η πρώτη αφορούσε το πρόγευμά τους και η δεύτερη, μετά την παρέμβασή , αν και κατά πόσο άλλαξαν οι διατροφικές τους συνήθειες.

1η Διερευνητική εργασία :

ΠΡΩΙΝΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ
Τι τρώτε συνήθως για πρωινό ;(μπορείτε να τσεκάρετε και περισσότερες από 1 επιλογές)
1.      Γάλα 6
2.      Γάλα με δημητριακά 5
3.      Ψωμί με μαρμελάδα 0
4.      Ψωμί με μέλι 0
5.      Τοστ με ζαμπόν & τυρί 0
6.      Τοστ με γαλοπούλα & τυρί 0
7.      Αυγό 1
8.      Φρούτο 0
9.      Φυσικό χυμό 1
10.  Χυμό σε κουτί 3
11.  Κρουασάν 2
12.  Μπισκότα σοκολάτας 1
13.  Κέικ συσκευασμένο 1
14.  Τίποτα 2
15.  Άλλο τι ; 0

Τα αποτελέσματα της έρευνας, μεταξύ άλλων, έδειξαν πως μόνο ένα παιδί έπαιρνε φυσικό χυμό για πρωινό, ενώ έξι παιδιά έφευγαν για το σχολείο μόνο με ένα ποτήρι γάλα. Τέλος, υπήρχαν και παιδιά που δεν έπαιρναν καθόλου πρωινό.

2η Διερευνητική εργασία :

1.      Γάλα 1
2.      Γάλα με δημητριακά 4
3.      Ψωμί με μαρμελάδα 2
4.      Ψωμί με μέλι 2
5.      Τοστ με ζαμπόν & τυρί 1
6.      Τοστ με γαλοπούλα & τυρί 2
7.      Αυγό 3
8.      Φρούτο 2
9.      Φυσικό χυμό 3
10.  Χυμό σε κουτί 1
11.  Κρουασάν 1
12.  Μπισκότα σοκολάτας 0
13.  Κέικ συσκευασμένο 0
14.  Τίποτα 0
15.  Άλλο τι ; 0

Τα αποτελέσματα της 2ης διερεύνησης ήταν εντυπωσιακά . Υπήρξε αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες , έστω και μικρή, αλλά το σημαντικό ήταν ότι μόνο 1 παιδί πλέον έφευγε για το σχολείο πίνοντας μόνο γάλα, ενώ κανένα παιδί δεν έφευγε χωρίς να έχει φάει κάτι.

Η εργασία αυτή, είχε ως στόχο να αφυπνίσει παιδιά και γονείς, να ενημερώσει και να αναδείξει την προσπάθεια  όλων μαζί να αλλάξουμε κάποιες «κακές» διατροφικές συνήθειες, πιστεύοντας ότι η ενημέρωση και η πρόληψη προλαβαίνουν τη θεραπεία.

Οι υγιεινές διατροφικές συνήθειες χτίζονται από μικρή ηλικία, για να συντροφεύουν τα παιδιά για μια ζωή!

fruit2

• Για να δείτε την ιδεοθύελλα :

tagul

• Για να δείτε το ερωτηματολόγιο :

• Excel

Τροφές 1 by stavroula Gleni on Scribd

• Word

Οι διατροφικές συνήθειες by stavroula Gleni on Scribd

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΩΙΝΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ