Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Την ημέρα σχολικού αθλητισμού πραγματοποιήσαμε ποικίλες δράσεις στο σχολείο μας.Μέσα στην τάξη, μιλήσαμε για τα αθλήματα και για τη γυμναστική, παρακολουθήσαμε βίντεο από αγώνες, γνωρίσαμε μεγάλους αθλητές, ζωγραφίσαμε τους ολυμπιακούς κύκλους.Στη συνέχεια στο προαύλιο του σχολείου η γυμνάστριά μας, οργάνωσε ιδιαίτερα παιχνίδια και τα παιδιά γυμνάστηκαν διασκεδάζοντας.Ήταν άλλη μια δημιουργική και γεμάτη μέρα!

Εργαστήριο Δεξιοτήτων με θέμα τη Διατροφή

Πριν λίγες μέρες ολοκληρώσαμε το Εργαστήριο Δεξιοτήτων με θέμα τη Διατροφή.Τι ωραία που περάσαμε;Χωρίσαμε τα τρόφιμα σε ομάδες, φτιάξαμε την πυραμίδα της διατροφής, ακούσαμε τραγούδια και ιστορίες, γράψαμε παραμύθι και το εικονογραφήσαμε, καλέσαμε και τον κ. Γιάννη για να μας μιλήσει για τα αγνά προϊόντα όπως το ελαιόλαδο και το μέλι Κυθήρων.Ζωγραφίσαμε και σουπλά για να τρώμε το πρωινό μας.