Υλοποίηση ευρωπαϊκού προγράμματος (eTwinning project)

Φέτος, κατά την διάρκεια της διδακτικής χρονιάς 2018-19, οι μαθητές/-τριες της Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αρσενίου Νάξου συμμετείχαν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα (eTwinning project) που αφορούσε στον πολιτισμό με τίτλο: “Make cultural heritage part of our future” με την καθοδήγηση του δασκάλου τους Αξαόπουλου Ιωάννη. Τα οφέλη από μια τέτοια συμμετοχή ήταν ποικίλα και αξιοπρόσεχτα, όπως η επικοινωνία και η ανταλλαγή συνεργατικών προϊόντων μεταξύ των σχολείων. Αξιοποιήθηκαν διάφορα διαδικτυακά και μη εργαλεία που στήριξαν τη συνεργασία των μαθητών/-τριών, ενώ αναπτύχθηκε παιδαγωγική καινοτομία και δημιουργικότητα. Συμμετείχαν μαθητές/-τριες σχολείων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.), όπως η Κύπρος, η Ιταλία, η Ισπανία, η Πορτογαλία και η Πολωνία. Ως αυριανοί ενεργοί πολίτες της Ε. Ε. είναι απαραίτητο να μην ξεχνάμε τις πολιτιστικές ρίζες μας, οι οποίες έχουν συνδεθεί ιστορικά με διάφορα πολιτισμικά και πολιτιστικά στοιχεία άλλων κρατών, διαπιστώνοντας πόσα κοινά συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους της. Στο πέρας της διδακτικής χρονιάς, οι στόχοι που τέθηκαν, υλοποιήθηκαν δομώντας αισθήματα ικανοποίησης.

Μπορείτε να επισκεφτείτε τον ιστοχώρο συνεργασίας και να δείτε τις συνεργατικές δράσεις των συμμετεχόντων σχολείων στην ευρωπαϊκή πλατφόρμα: https://live.etwinning.net/unauthorized

Visitor 1                                              Username:   visitor.1.150

Password:    123321

Το πνεύμα…. των Χριστουγέννων!

Χριστουγεννιάτικο παιδικό

[teachertube video/charlie-brown-christmas-69139]

Πλαστικός…… ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κάλαντα Χριστουγέννων!!!

ΚΑΡΤΑ ΜΕ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ

Τα Κάλαντα αποτελούν δημοτικά ευχητικά και εγκωμιαστικά τραγούδια που ψάλλονται εθιμικά κατ΄ έτος, κυρίως την παραμονή μεγάλων θρησκευτικών εορτών όπως των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς (Αγ. Βασιλείου), των Θεοφανίων, ακόμη και των Βαΐων (ή Λαζάρου), με εξαίρεση εκείνων της Μεγάλης Παρασκευής που είναι κατανυκτικά. Κύρια παραδοσιακά μουσικά όργανα που συνοδεύουν τα κάλαντα είναι το τρίγωνο, το λαούτο, το νταούλι, η τσαμπούνα, η φλογέρα κ.ά.