ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

26she0015rfΒοήθησε τους γονείς σου να καταλάβουν τι είναι το διαδίκτυο. Δείξε τους τις αγαπημένες σου ιστοσελίδες, εξήγησε τους τι είναι το Chat, το MySpace, μοιράσου μαζί τους τον φανταστικό κόσμο του διαδικτύου!
Απέφυγε να δίνεις προσωπικά στοιχεία όπως τη διεύθυνση και το τηλέφωνό σου, το όνομα και την τοποθεσία του σχολείου σου. Απόφυγε επίσης να δίνεις προσωπικά στοιχεία των γονιών σου ή τον αριθμό της τραπεζικής τους κάρτας.
Προσοχή σε ποιούς στέλνεις τη φωτογραφία σου, κάποιοι μπορεί να το χρησιμοποιήσουν με λάθος τρόπο και να σε πληγώσουν.
Μην ανοίγεις αρχεία συνημμένα σε ηλεκτρονικά μηνύματα που προέρχονται από άτομα που δεν γνωρίζεις και δεν εμπιστεύεσαι, μπορεί να περιέχουν ιούς! Οι ιοί κρύβονται σε e-mails και διάφορα αρχεία που κατεβάζεις από το διαδίκτυο.
Απέφυγε να συναντάς προσωπικά άτομα που γνώρισες στο διαδίκτυο, εκτός και αν έχεις ενημερώσει τους γονείς σου ή κάποιον άλλο ενήλικα της εμπιστοσύνης σου. Αν συναντήσεις κάποιον φρόντισε η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο και να υπάρχουν γύρω ενήλικες.
Αν κάτι στο διαδίκτυο σου φανεί περίεργο ή σε κάνει να νιώσεις άσχημα, ενημέρωσε αμέσως τους γονείς σου ή κάποιον ενήλικα που εμπιστεύεσε ή ανάφερέ το στο hotline της χώρας σου.
Μην δώσεις σε κανένα τον κωδικό πρόσβασής σου (internet password), ούτε στους καλύτερούς σου φίλους, μπορεί κάποιος να διαβάσει τα e-mails σου ή να μιλήσει στα chat rooms σου προσποιούμενος ότι είσαι εσύ.
Καλύτερα να αποφεύγεις τις σελίδες που είναι για τους “άνω των 18 ετών”. Οι προειδοποιήσεις υπάρχουν για να σε προστατέψουν. Μπορεί ορισμένες φορές να παραφουσκώσουν τον τηλεφωνικό σου λογαριασμό ή να εκτεθείς σε παράνομο υλικό.
Ενημέρωσε τους γονείς σου πριν κατεβάσεις και εγκαταστήσεις διάφορα λογισμικά και προγράμματα στον υπολογιστή σου, μπορεί να προκαλέσουν ζημιά.
Να θυμάσαι: Εάν συναντήσεις κάτι πραγματικά άσχημο στο διαδίκτυο ή κάποιος χρήστης σε παρενοχλήσει, δεν φταις εσύ! Ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιον άλλο ενήλικα της εμπιστοσύνης σου.

Eθισμός και διαδικτυακά παιχνίδια

διαθέτουν σύνδεση στο διαδίκτυο, προϋπόθεση απαραίτητη για τα δημοφιλέστερα διαδικτυακά παιχνίδια ρόλων.

Σχετικά με την χρήση των ηλεκτρονικών διαδικτυακών παιχνιδιών υπάρχουν αντιμαχόμενες απόψεις. Πολλοί υποστηρίζουν ότι μπορούν να προσφέρουν γνώσεις στα παιδιά, και ότι αποτελούν ένα πολύ καλό μέσο διαλόγου σε μία εποχήπου κυριαρχεί η απομόνωση . Από την άλλη πλευρά έχουμε φωνές, που υποστηρίζουν ότι ειδικά τα σύγχρονα παιχνίδια μπορούν να προκαλέσουν εθισμό στα παιδιά, ο οποίος με τη σειρά του οδηγεί σε φαινόμενα καταθλίψεως, απομόνωσης και εξάρτησης.

Προκειμένου να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του εθισμού στα διαδικτυακά ηλεκτρονικά παιχνίδια, οφείλουμε αρχικά να εντοπίσουμε τα αίτια που οδηγούν στη συγκεκριμένη εξάρτηση. Τα προβλήματα των διαπροσωπικών σχέσεων των ατόμων πολλές φορές οδηγούν στη συνεχή ενασχόληση με τα διαδικτυακά παιχνίδια. Ηεπιθετικότητα της σύγχρονης εποχής, που συναντάται τόσο στο σχολείο και στην κοινωνία, ωθείπολλά παιδιά στη δημιουργία εικονικών κόσμων,μέσα στους οποίους αναζητούν ηρεμία, γιατί ακόμη και εάν το παιχνίδι περιέχει βία και ένταση,ο χρήστης γνωρίζει ότι κλείνοντας τον υπολογιστή όλα θα εξαφανισθούν σε αντίθεση με τον πραγματικό κόσμο, όπου το περιβάλλον ύπαρξης είναι καθορισμένο στις περισσότερες των περιπτώσεων. Παράλληλα η μοναξιά και η εσωστρέφεια, που χαρακτηρίζουν την εποχή μας, δεδομένης της απομόνωσης και της αποξένωσης των ατόμων και των οικογενειών, οδηγούν κυρίως τα παιδιά στο να προτιμούν της περιήγησή τους στους εικονικούς χώρους παιχνιδιών.

Προκειμένου να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο του εθισμού στο διαδικτυακό παιχνίδι,είναι καλύτερα να λειτουργήσουμε προληπτικά.Δεδομένης της τάσης των νέων να ασχολούνταικυρίως με το διαδικτυακό παιχνίδι, σπουδαίο ρόλο στη διαδικασία πρόληψης και αποκατάστασης διαδραματίζουν οι γονείς:Θέσπιση ορίων και κανόνων χρησης,συζήτηση γύρω απ’αυτό κτλ.Φυσικά και ο ίδιος ο χρήστης ανάλογα με την ηλικία του θα πρ΄πει να εντάξει στην καθημερινότητα και άλλου είδους δραστηριότητες που θα τον βοηθήσουν στοον περιορισμό της χρήσης.

Σε κάθε περίπτωση,ο εθισμός στο διαδίκτυο πρέπει αν όχι να προλαμβάνεται,τουλάχιστον να αντιμετωπίζεται εγκαίρως,προκειμένου να αποφευχθούν οι αρνητικές συνέπειες τόσο για το άτομο βραχυπρόθεσμα όσο και για την κοινωνία μακροπρόθεσμα.

575063_Hm0r0ysZQa4.img

Δουλεύοντας τα δικαιώματα του παιδιού

Η ημερομηνία 20 Νοέμβρη κάθε χρόνο είναι αφιερωμένη στα παιδιά και στα δικαιώματά τους.Γι’αυτό και αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα,προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά πάνω σ’αυτό.Το παρακάτω video βέβαια,αφορά όχι μόνο τα παιδιά αλλά όλους μας!