Οδηγίες για ασφάλεια των μαθητών στο διαδίκτυο

2 Μάρτιος 2015
Συμβουλές για τους νέους Μεγέθυνση κειμένου Σμίκρυνση κειμένου Εκτύπωση Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Το διαδίκτυο μορφώνει και ψυχαγωγεί. Ωστόσο, μπορεί να δημιουργηθούν και προβλήματα αν υπάρξει ασυδοσία στον τρόπο που χρησιμοποιείται.

Για αυτό:

Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου.

Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθανθείς «άβολα». Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι.

Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διέκοψε αμέσως τη συνομιλία.

Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο.

Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα.

Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.

Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet.

Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet.

Εθισμός στο διαδίκτυο

26 Φεβρουάριος 2015

Ο εθισμός των εφήβων στο διαδίκτυο μπορεί, επίσης να είναι το αποτέλεσμα άλλων ψυχικών διαταραχών, όπως κατάθλιψη, αγχώδεις διαταραχές, διαταραχές προσωπικότητας, υπερκινητικότητα και κοινωνική φοβία. Συχνά όμως η ανάπτυξη καταθλιπτικού συναισθήματος ή άγχους έπεται της εμφάνισης του εθισμού, όπως συμβαίνει και με άλλες εθιστικές συμπεριφορές. Αυτό καταδεικνύει την αναγκαιότητα εκτίμησης κάθε περίπτωσης από ειδικό ψυχικής υγείας ο οποίος θα είναι σε θέση να κρίνει την ύπαρξη ή μη συννοσηρών καταστάσεων.

1. Συμπτώματα συνδρόμου απόσυρσης, όπως ψυχοκινητική διέγερση, εκούσια ή ακούσια κίνηση δακτυλογράφησης των δακτύλων του χεριού,άγχος, έμμονη σκέψη για το διαδίκτυο και όνειρα για το διαδίκτυο.
  2. Κατανάλωση υπερβολικού χρόνου ή και χρήματος σε δραστηριότητες σχετικές με το διαδίκτυο (λογισμικά, σκληροί δίσκοι κ.λ.π)
  3. Έκπτωση λειτουργικότητας του ατόμου σε κοινωνικό, οικογενειακό αλλά και προσωπικό επίπεδο.
  4. Μειωμένη επίδοση στο σχολείο λόγω των πολλών ωρών που περνάει ο έφηβος στο διαδίκτυο.
  5. Σε προχωρημένες περιπτώσεις ο έφηβος δεν κοιμάται, παραμελεί την προσωπική του υγιεινή, μπορεί να σταματήσει ακόμα και το σχολείο. Ακόμη, απομονώνεται, από την οικογένεια και τους φίλους του, γίνεται επιθετικός, μπορεί να κλέβει χρήματα από του γονείς για να παίζει. Τέλος, φτάνει σε σημείο να μην τρώει ή και το αντίθετο (να παχαίνει πολύ)

Παραδοσιακό Ελαιοτριβείο Δαμαλά Νάξου

6 Ιανουάριος 2015

Παραδοσιακό Ελαιοτριβείο Δαμαλά Νάξου

6 Ιανουάριος 2015

ΕΘΙΜΑ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

25 Φεβρουάριος 2014

Τις ημέρες της Αποκριάς, ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ – ΜΠΟΥΛΕΣ

Σίγουρα θα δεις και εμας,

Στην όμορφη Νάουσα ταξίδι σαν πας.

Μην σε ξεγελάσει το όνομά μας,

Η μάσκα μήτε και η φορεσιά μας,

Άντρες είμαστε εμείς,

Μας αρέσει ο χορός

Κι είμαστε εμείς νύφη και γαμπρός.

Ποιο έθιμο είμαι?

ΕΘΙΜΑ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

25 Φεβρουάριος 2014

OI KOΡΔΕΛΑΤΟΙ

Με χρωματιστές κορδέλες

Φουστανέλες και φλουριά,

Στα χωριά της Νάξου θα μας βρεις

Με συνοδεία μουσική από βιολιά

Χορεύουμε και τραγουδάμε

Κάθε Αποκριά γλεντάμε!

Ποιοι είμαστε?

Naxos

22 Νοέμβριος 2013
christmas

christmas[vodsch Okoo4upS_Hc]

21 Νοέμβριος 2013

Naxos

Χρόνια Πολλά!

21 Νοέμβριος 2013

Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα!

Στη Χώρα της Νάξου σήμερα έχουμε επίσημη αργία, εξαιτίας της γιορτής της Παναγίας Χρυσοπολίτισσας.

Καλημέρα κόσμε!

15 Νοέμβριος 2013

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Σύνδεσμοι

Διαχείριση