Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων ΔΔΕ Αργολίδας

Υπεύθυνη: Δρ. Πανοπούλου Σοφία

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πέμπτη, 4 Μαΐου 2017 11:12 πμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας παρουσίασε σχετική εισήγηση στο πλαίσιο της «Θεματικής Εβδομάδας» στο Γυμνάσιο Δρεπάνου στις 27/4/2017. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης.

Τα δικαιώματα των γυναικών είναι οι απαιτήσεις που αξιώνονται για τις γυναίκες και τα κορίτσια πολλών κοινωνιών ανά τον κόσμο και αποτελούν τη βάση για το γυναικείο κίνημα του 19ου και το φεμινιστικό κίνημα του 20ου αι.. Σε ορισμένες χώρες, ακόμα και σήμερα, τα δικαιώματα αυτά υποστηρίζονται από το νόμο και τη συμπεριφορά των ανθρώπων, ενώ σε άλλες μπορούν να αγνοηθούν ή και να κατασταλούν. (Συνεχίστε…)

ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Πέμπτη, 4 Μαΐου 2017 11:03 πμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας στο πλαίσιο της «Θεματικής Εβδομάδας» παρουσίασε σχετική εισήγηση στο 2ο Γυμνάσιο Άργους στις 25/4/2017. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης.

Τα ανθρώπινα δικαιώματα αποτελούν ηθικές αρχές που ορίζουν πρότυπα ανθρώπινης συμπεριφοράς. Είναι δικαιώματα που έχουν όλοι ανεξαιρέτως, καθώς όλοι έχουν την ιδιότητα του ανθρώπου, ανήκουν δηλαδή στην κοινότητα αυτή που λέγεται ανθρωπότητα. (Συνεχίστε…)

Παιδική σεξουαλική κακοποίηση

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2017 9:38 πμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας συμμετείχε ως εισηγήτρια στην ομιλία – εκδήλωση που διοργάνωσε το ιδωτικό εκπαιδευτήριο «Νέο Σχολείο» για την «Πρόληψη της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης – «Ένα στα πέντε» στην Αίθουσα Βουλευτικού στις 21/1/2017 με κεντρική ομιλήτρια την κ. Έλενα Ράπτη, βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης και συντονίστρια της σχετικής εκστρατείας. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης.

WP_20170121_19_50_04_Pro (Small)

(Συνεχίστε…)

Έφηβος και αυτοεκτίμηση

Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2016 12:12 μμ |

Η εφηβική ηλικία αποτελεί το μεταίχμιο μεταξύ της ανωριμότητας της παιδικής ηλικίας και της υπευθυνότητας και ανεξαρτησίας της ενήλικης ζωής. Συνιστά μία δύσκολη ηλικιακή φάση όπου το παιδί αφενός συγκροτεί την προσωπικότητά του και αναζητεί στοιχεία δόμησης της ταυτότητάς του κι αφετέρου αμφισβητεί και απορρίπτει κάθε παραδεδομένη αντίληψη. (Συνεχίστε…)

ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ

Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2016 10:29 πμ |

Η νευρική ανορεξία είναι μία μορφή διατροφικής διαταραχής, αλλά και ψυχολογικής πάθησης, παράλληλα, όπως υποστηρίζουν πολλοί ειδικοί. Xαρακτηρίζεται από άρνηση του ατόμου για διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους και από έναν φόβο για την απόκτησή του σε συνδυασμό με μία αναληθή εικόνα για τον εαυτό του, που διατηρείται από διάφορες προκαταλήψεις σε σχέση με το σώμα, το φαγητό ή τη διατροφή. (Συνεχίστε…)

Η διαμόρφωση της ταυτότητας στην εφηβεία

Δευτέρα, 2 Νοεμβρίου 2015 12:25 μμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας πραγματοποίησε σχετική εισήγηση στην ομιλία – συζήτηση που πραγματοποιήθηκε στο ΓΕΛ Αγίας Τριάδας στις 29/10/2015 με ομιλητή τον καθηγητή Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρμαρινό Ιωάννη. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης. (Συνεχίστε…)

Πρόσκληση για εκδήλωση του ΣΣΝ Αργολίδας

Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2015 10:34 πμ |

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Αργολίδας και το ΓΕΛ Αγίας Τριάδας σας προσκαλούν την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015 στις 7.00 μμ. σε ομιλία – συζήτηση με θέμα: «Η διαμόρφωση της ταυτότητας στην εφηβεία» με ομιλητή τον καθηγητή Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρμαρινό Ιωάννη.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΓΕΛ Αγίας Τριάδας.
Είσοδος ελεύθερη.

Η υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. Αργολίδας
Σοφία Πανοπούλου
Δρ. Φιλοσοφίας