Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων ΔΔΕ Αργολίδας

Υπεύθυνη: Δρ. Πανοπούλου Σοφία

Παιδική σεξουαλική κακοποίηση

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2017 9:38 πμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας συμμετείχε ως εισηγήτρια στην ομιλία – εκδήλωση που διοργάνωσε το ιδωτικό εκπαιδευτήριο «Νέο Σχολείο» για την «Πρόληψη της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης – «Ένα στα πέντε» στην Αίθουσα Βουλευτικού στις 21/1/2017 με κεντρική ομιλήτρια την κ. Έλενα Ράπτη, βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης και συντονίστρια της σχετικής εκστρατείας. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης.

WP_20170121_19_50_04_Pro (Small)

(Συνεχίστε…)

Έφηβος και αυτοεκτίμηση

Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2016 12:12 μμ |

Η εφηβική ηλικία αποτελεί το μεταίχμιο μεταξύ της ανωριμότητας της παιδικής ηλικίας και της υπευθυνότητας και ανεξαρτησίας της ενήλικης ζωής. Συνιστά μία δύσκολη ηλικιακή φάση όπου το παιδί αφενός συγκροτεί την προσωπικότητά του και αναζητεί στοιχεία δόμησης της ταυτότητάς του κι αφετέρου αμφισβητεί και απορρίπτει κάθε παραδεδομένη αντίληψη. (Συνεχίστε…)

ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ

Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2016 10:29 πμ |

Η νευρική ανορεξία είναι μία μορφή διατροφικής διαταραχής, αλλά και ψυχολογικής πάθησης, παράλληλα, όπως υποστηρίζουν πολλοί ειδικοί. Xαρακτηρίζεται από άρνηση του ατόμου για διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους και από έναν φόβο για την απόκτησή του σε συνδυασμό με μία αναληθή εικόνα για τον εαυτό του, που διατηρείται από διάφορες προκαταλήψεις σε σχέση με το σώμα, το φαγητό ή τη διατροφή. (Συνεχίστε…)

Η διαμόρφωση της ταυτότητας στην εφηβεία

Δευτέρα, 2 Νοεμβρίου 2015 12:25 μμ |

Η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Αργολίδας πραγματοποίησε σχετική εισήγηση στην ομιλία – συζήτηση που πραγματοποιήθηκε στο ΓΕΛ Αγίας Τριάδας στις 29/10/2015 με ομιλητή τον καθηγητή Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρμαρινό Ιωάννη. Ακολουθεί απόσπασμα της εισήγησης. (Συνεχίστε…)

Πρόσκληση για εκδήλωση του ΣΣΝ Αργολίδας

Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2015 10:34 πμ |

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Αργολίδας και το ΓΕΛ Αγίας Τριάδας σας προσκαλούν την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015 στις 7.00 μμ. σε ομιλία – συζήτηση με θέμα: «Η διαμόρφωση της ταυτότητας στην εφηβεία» με ομιλητή τον καθηγητή Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρμαρινό Ιωάννη.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΓΕΛ Αγίας Τριάδας.
Είσοδος ελεύθερη.

Η υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. Αργολίδας
Σοφία Πανοπούλου
Δρ. Φιλοσοφίας

Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΕΝΘΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δευτέρα, 15 Ιουνίου 2015 10:06 πμ |

Ο θάνατος αποτελεί το οριστικό τέλος μιας σχέσης που ο άνθρωπος έχει αναπτύξει. Όσο πιο ισχυρή και στενή ήταν η σχέση αυτή, τόσο πιο έντονος είναι και ο πόνος που βιώνει κάποιος. Πένθος είναι αυτός ακριβώς ο πόνος, η λύπη και η πικρία που νιώθουμε εξαιτίας αυτής της απώλειας και της ταυτόχρονης απουσίας. (Συνεχίστε…)

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ – ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Τρίτη, 26 Μαΐου 2015 10:00 πμ |

Μία από τις συχνότερες διαταραχές που εμφανίζεται στην παιδική και εφηβική ηλικία είναι η διαταραχή ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας, που πλήττει το 5 – 7% του μαθητικού πληθυσμού της χώρας. Είναι συχνή η σύγχυση μεταξύ της ανωτέρω νόσου και της κατάστασης των άτακτων, ανήσυχων και αφηρημένων παιδιών. (Συνεχίστε…)

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Τρίτη, 5 Μαΐου 2015 12:41 μμ |

Η είσοδος στην τελική ευθεία των Πανελλαδικών Εξετάσεων είναι αναμφίβολα παράγοντας άγχους, έντασης και προβληματισμού τόσο για τους υποψήφιους όσο και για τους γονείς τους. Τα αρνητικά αυτά στοιχεία πρέπει να αντιμετωπιστούν, ώστε να μη λειτουργήσουν ανασταλτικά για τη μελέτη του παιδιού και την επίδοσή του στις γραπτές δοκιμασίες. (Συνεχίστε…)

Πρόσκληση σε εκδήλωση για τη «Βία στο Διαδίκτυο»

Πέμπτη, 5 Μαρτίου 2015 11:09 πμ |

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΕΠΑΝΟΥ Δρέπανο, 02/03/2015
τηλ. 27520-92256
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Σας καλούμε στην ενημερωτική ομιλία-συζήτηση με θέμα «Βία στο Διαδίκτυο»,
που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Γυμνασίου Δρεπάνου την Παρασκευή, 6 Μαρτίου 2015 και ώρα 11.30 π.μ. με ομιλήτρια την κα Σοφία Πανοπούλου, Δρ Φιλοσοφίας και Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ.Δ.Ε. Αργολίδας.
Η Διευθύντρια
Καραΐσκου Ιωάννα                                                                                            Ο Σύλλογος Διδασκόντων
Γυμνασίου Δρεπάνου

Πρόσκληση σε επιμορφωτική ομιλία – συζήτηση στο Γυμνάσιο Δρεπάνου

Δευτέρα, 9 Φεβρουαρίου 2015 10:13 πμ |

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας καλούμε στην ενημερωτική ομιλία-συζήτηση με θέμα «Εξαρτησιογόνες Ουσίες –  Κάπνισμα»,

που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Γυμνασίου Δρεπάνου την Τρίτη, 10 Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 11.30 π.μ. με ομιλήτρια την κα Σοφία Πανοπούλου, Δρ. Φιλοσοφίας και Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ.Δ.Ε. Αργολίδας.

Η εκδήλωση συνδιοργανώνεται με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Δρεπάνου.

Η Διευθύντρια Καραΐσκου Ιωάννα και ο Σύλλογος Διδασκόντων Γυμνασίου Δρεπάνου

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΕΠΑΝΟΥ