Μόνο γιατί με αγάπησες

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μόνο γιατί με αγάπησες

Η “Φάρμα των Ζώων” του Τζορτζ Όργουελ από το Γυμνάσιο Αριστομένη

Τη “Φάρμα των Ζώων” του διάσημου Βρετανού συγγραφέα Τζορτζ Όργουελ σε θεατρική διασκευή πρόκειται να παρουσιάσει  στο τέλος του σχολικού έτους η θεατρική ομάδα των μαθητών του Γυμνασίου Αριστομένη Μεσσηνίας.

Η διάσημη και πολυδιαβασμένηαρχείο λήψηςαλληγορία του Όργουελ, αποτελεί σάτιρα και κριτική κάθε μορφής ολοκληρωτισμού. ……Έχοντας ξεφορτωθεί τον άνθρωπο που ήταν αφεντικό τους, τα ζώα της φάρμας ελπίζουν να ζήσουν ελεύθερη ζωή, γεμάτη αφθονία. Όμως, μια έξυπνη κι αδίστακτη ελίτ ζώων καταλαμβάνει την εξουσία και τα άλλα ζώα αντιλαμβάνονται απελπισμένα ότι έχουν παγιδευτεί στους παλιούς τρόπους ζωής.Η ανατριχιαστική ιστορία του Όργουελ – της προσδοκίας του ιδεαλισμού από την τυραννία και τη διαφθορά – εξακολουθεί και σήμερα να είναι επίκαιρη όπως όταν πρωτοεκδόθηκε .

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η “Φάρμα των Ζώων” του Τζορτζ Όργουελ από το Γυμνάσιο Αριστομένη

Καλημέρα κόσμε!