Το θέατρο στη διδασκαλεία της ξένης γλώσσας

Περίληψη παρουσίασης σε σχέση με την εισαγωγή τεχνικών από το χώρο του θεάτρου στο μάθημα της ξένης γλώσσας- Drama in Educ

ation

Δαραδούμης Σπυρίδων

Στην παρουσίαση αυτή θα επικεντρωθώ στη συμβολή της θεατρικής εκπαίδευσης στη διδασκαλία της ξένης γλώσσας. Το θέατρο και οι τεχνικές του θεάτρου αποτελούν πηγή για ένα ευρύ φάσμα δημιουργικών δραστηριοτήτων, ως εργαλεία του παιδαγωγού, για να βοηθήσει του μαθητές τους να εκφράσουν τα συναισθήματα και τις γνώσεις τους. Η διδασκαλία της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης μπορεί να διευρυνθεί μέσα από τη χρήση τεχνικών, οι οποίες στη βάση δημιουργικών δραστηριοτήτων μπορούν να αποτελέσουν λύση πολλών προβλημάτων, που απορρέουν από την δυστοκία πολλών μαθητών έναντι του μαθήματος της ξένης γλώσσας.

Στόχος μου είναι να αποδοθούν με εύληπτο τρόπο τόσο το θεωρητικό πλαίσιο όσο και οι τεχνικές που σχηματοποιούν τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας με την εισαγωγή τεχνικών από χώρο του θεάτρου. Το εύρος και το βάθος των  θεμάτων, που σκιαγραφούν το περιγραφικό πλαίσιο της διδασκαλίες της ξένης γλώσσας με τη συνδρομή του θεάτρου, καταδεικνύουν την διαδικασία επιλογής τους, ως  ιδιαίτερα απαιτητική. Επικεντρώνομαι συνεπώς στη σύντομη παρουσίαση των ιστορικών στοιχείων, των στόχων και των ειδικών συνθηκών, που συνδιαμορφώνουν το μάθημα της ξενόγλωσση εκπαίδευσης.

Είναι προφανές ότι στα πλαίσια που ορίζουν αυτήν τη εργασία δεν επιχειρείται καμία προσπάθεια να προπαγανδιστεί η χρήση τεχνικών του θεάτρου ως η πιο αποτελεσματική μέθοδος διδασκαλίας της ξένης γλώσσας. Εναπόκειται στον εκπαιδευτικό η επιλογή εκείνων των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων, που μπορούν να βρουν πιο αποτελεσματική εφαρμογή σε δεδομένες συνθήκες μαθήματος.

Στη βάση λοιπόν του ερωτήματος, με ποιο τρόπο η ξενόγλωσση εκπαίδευση μπορεί να ωφεληθεί μέσα από θεατρικές δραστηριότητες, η συγκεκριμένη εργασία   προτείνει έναν οδηγό για τον εκπαιδευτικό, που θέλει να ενσωματώσει δημιουργικές προτάσεις στο μάθημά του. Το πρώτο μέρος συνοψίζει τις θεωρητικές αρχές, που διαμορφώνουν το μάθημα της ξένης γλώσσας με τη συμβολή τεχνικών από το χώρο του θεάτρου. Στο δεύτερο μέρος παρουσιάζεται μέσω μιας υποδειγματικής διδασκαλίας η συμβολή της θεατρικής εκπαίδευσης στις απαιτήσεις του σύγχρονου μαθήματος της ξένης γλώσσας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το θέατρο στη διδασκαλεία της ξένης γλώσσας

Καλημέρα κόσμε!