ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας λειτουργεί με τη σημερινή του μορφή από τις 21-6-2011.

Προήλθε από τη συγχώνευση τριών Δημοτικών σχολείων του 12/θέσιου 58ου Πατρών, του 6/θέσιου 56ουΠατρών και του 6/θέσιου 66ου Πατρών, που συστεγάζονταν στον ίδιο χώρο από το 1991. Η οργανικότητά του είναι 12/θέσιο και λειτουργεί τη φετινή σχολική χρονιά με δεκαέξι (16) τμήματα. Λειτουργούν σε αυτό δύο (2) τμήματα ολοήμερου σχολείου, πρωινή ζώνη, καθώς και Τμήμα Ένταξης. Κατά τη φετινή σχολική χρονιά φοιτούν 290 μαθητές στο πρωινό πρόγραμμα, 90 στο Ολοήμερο και υπηρετούν 37 εκπαιδευτικοί.

Είναι σχολείο Ε.Α.Ε.Π. και λειτουργεί από τις 7 π.μ. – 4:15 μ.μ. Είναι από τα μεγαλύτερα σε πληθυσμό σχολεία της χώρας. Διαθέτει 16 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα Η/Υ, αίθουσα σίτισης μαθητών ολοήμερου σχολείου, αίθουσα προβολών, αίθουσα δανειστικής βιβλιοθήκης, αίθουσα μουσικής, αίθουσα τμήματος ένταξης και αίθουσα εκδηλώσεων. Διαθέτει επίσης άριστα οργανωμένο κυλικείο. Συνεργάζεται με το Γαλλικό Ινστιτούτο και δύο φορές το χρόνο στους χώρους του διενεργούνται οι εξετάσεις για όλα τα διπλώματα της Γαλλικής γλώσσας. Στον ίδιο χώρο συστεγάζονται τα 18ο, 26ο και 36ο Νηπιαγωγεία Πατρών.

Έχει τρεις εισόδους πρόσβασης. Η κύρια είσοδός του βρίσκεται στην οδό Κύπρου.

Βίντεο γραμματικής

[teachertube 175684]