Podcast – Σχολική εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Το παρόν podcast πραγματεύεται την απόπειρα σύστασης προγράμματος σχολικής εκπαίδευσης που θα διενεργείται εξολοκλήρου εξ αποστάσεως. Όπως επισημαίνει η Βασάλα (2005) «παιδιά και ενήλικες που για διάφορους λόγους (οικονομικούς, επαγγελματικούς, τοπικών παραδόσεων, υγείας κλπ) αδυνατούν να παρακολουθήσουν μαθήματα στο συμβατικό-παραδοσιακό σχολείο αλλά και σε άτομα με ιδιαίτερα ταλέντα σε διάφορους τομείς που επιθυμούν κάτι διαφορετικό ή κάτι επιπλέον από την μαζικότητα του σχολείου, η εξΑΣΕ παρέχει ευκαιρίες μόρφωσης είτε ανεξάρτητα από τη συμβατική εκπαίδευση (αυτοδύναμη εξαΣΕ) είτε συμπληρωματικά και παράλληλα με αυτή (συμπληρωματική εξαΣΕ)».

Στο podcast που παρατίθεται θα σκιαγραφηθεί ο τρόπος οργάνωσης και διαμόρφωσης ενός προγράμματος πρωτοβάθμιας σχολικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Θα γίνει λόγος για το σύγχρονο και το ασύγχρονο μέρος της, καθώς και τις ιδιαιτερότητες του εκπαιδευτικού υλικού. Εν συνεχεία, θα αναλυθεί ο ρόλος του διδάσκοντα που λαμβάνει νέες διαστάσεις, εξαιτίας της ιδιαίτερης φύσης της σχολικής εξΑΕ. Το podcast ολοκληρώνεται με την παράθεση ορισμένων τρόπων υποστήριξης των διδασκόντων, ώστε να ενισχύσουν τις διδακτικές μεθόδους τους, και τέλος, τη σύνοψη συμπερασμάτων

Σχολική εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Η πολιτεία συναντά τις εκπαιδευτικές ανάγκες της επαρχίας

Λήψη αρχείου

Αυτή ήταν μία γενική προσέγγιση της σχολικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Θα είχε ενδιαφέρον να μοιραστείτε τη δική σας εμπειρία με τον θεσμό κατά τη διάρκεια της πανδημίας! Τι αποκομίσατε από αυτή τη συνθήκη; Τι προσδοκάτε να αλλάξει, προκειμένου να βελτιωθεί και να εδραιωθεί;

Η καινοτομία στα εκπαιδευτικά δρώμενα

Λήψη αρχείου

Η συζήτηση για την καινοτομία κλείνει με μία ιστορική αναδρομή. Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορεί να παρακολουθήσει κανείς την εμπλοκή της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία με το πέρασμα των χρόνων. Καλή προβολή!