ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Μουσική Δίνει Ψυχή στις Καρδιές και Φτερά στη Σκέψη. (ΠΛΑΤΩΝ)

ΠΛΑΤΩΝ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΡΟΩΜΑΙ !

Το βίντεο αυτό δημιουργήθηκε ως μία προσπάθεια ανάδειξης, με συνοπτικό τρόπο, των κινδύνων που διατρέχει η ακοή μας από καθημερινούς θορύβους (σύντομους ή παρατεταμένους), τις υψηλές εντάσεις και τη συνήθεια χρήσης ακουστικών. Η συχνή έκθεση σε ένα θορυβώδες ηχητικό περιβάλλον μπορεί να προκαλέσει ακουστικό τραύμα, δημιουργώντας ποικίλες διαταραχές στην ακοή με επιπτώσεις στη διάθεση, την κοινωνικότητα, τη μαθησιακή λειτουργία και αλλού. Ακραία μορφή, αλλά και τελικό στάδιο του ακουστικού τραύματος, αποτελεί η κώφωση. Απευθύνεται (κυρίως) σε παιδιά, έφηβους και νέους, ενώ, στόχος είναι η συμβολή στην αποτροπή (κατά το δυνατό), εκείνου που αρκετοί από τους ειδικούς εδώ και καιρό προειδοποιούν, «…μεγαλώνουμε γενιές βαρήκοων και κωφών…».

Σπύρος Παπαδάτος