Τουριστική ανάπτυξη της Καστοριάς (συνέντευξη)

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει  προσπάθειες προβολής της Καστοριάς για την τουριστική της ανάπτυξη . Την προώθηση  έχει αναλάβει ο δήμος της πόλης και πιο συγκεκριμένα η αντιδημαρχεία τουρισμού. Οι προσπάθεια αφορά κυρίως την ανάδειξη του φυσικού κάλους αλλά και της πλούσιας θρησκευτικής παράδοσης της πόλης με δεκάδες βυζαντινές εκκλησίες.

Η τελευταία ενέργεια  του δήμου πάνω σε αυτή την κατεύθυνση αφορούσε τη δημιουργία Brandname για την πόλη της Καστοριάς

Η προσπάθεια είναι αξιέπαινη, όμως σε κάθε προσπάθεια υπάρχουν και παραλήψεις ή  λάθη. Κάποια από αυτά  θέσαμε στον π. αντιδήμαρχο τουρισμού κ. Αθανάσιο Ρήμο, επί

ΡΗΜΟΣ 1

Αθανάσιος Ρήμος

της θητείας του οποίου υλοποιήθηκε το έργο του brandname.

Τα ζητήματα που του θέσαμε αφορούσαν τα εξής:

1. Αξιοπιστία στατιστικών στοιχείων για την πορεία του τουρισμού
  2. Μή συνεργασία με το Πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα με το Τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων
  3. Αξιποίηση οπτικοακουστικού υλικού που έχει πληρωθει κατα καιρούς από το Δήμο
  4. Εγκατάλειψη social media που αφορούν τον τουρισμό
  5. Παραλαβή βίντεο για την Καστοριά που δεν πληροι τις προδιαγραφές ανάθεσης  (Το βίντεο στο youtube)
  6. Μη καταχώρηση του καραβιού της λίμνης στο Trip Advisor
  7. Κριτήρια επιλογής ιστοσελίδων για διαφλημηση
  8. Κριτήρια ανάθεσης έργου που αφορά τον περιπατητικό τουρισμό

Τα θέματα ήταν καυτά και οι απαντήσεις που πήραμε πολύ ενδιαφέρουσες.

Παρακάτω μπορείτε να ακούσετε όλη τη συνέντευξη του αντιδημάρχου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τουριστική ανάπτυξη της Καστοριάς (συνέντευξη)

Δημιουργία blog με το Α4

Σήμερα με το Α4 είδαμε πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα blog στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Επίσης κάναμε μια online δημοσκόπηση για τις υπηρεσίες του Διαδικτύου.

Η πιο σημαντική υπηρεσία σήμερα είναι ο Παγκόσμιος Ιστός

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία blog με το Α4

Δοκιμή Α3

Σήμερα μάθαμε για τις υπηρεσίες του Διαδικτύου και τον παγκόσμιο ιστό