Καλό Πάσχα, καλή Ανάσταση!

Δραστηριότητες για πασχαλινά έθιμα απο το Δ2 του 6ου Δημοτικού σχολείου Πτολεμαΐδας

Δασκάλα: Βαμβακά Σωτήρα

DSC02628

DSC02634

DSC02637

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα, καλή Ανάσταση!

ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ ΤΟ ΔΑΚΡΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΕΛΙΑ
6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΤΑΞΗ: Δ2
ΔΑΣΚΑΛΑ: ΒΑΜΑΒΑΚΑ ΣΩΤΗΡΑ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ:

151 150 130 114 103 91 81 74 73 64 16 230 191 179 173 169 163 159 158 154 153 152

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ ΤΟ ΔΑΚΡΥ

Η γέννηση του Ηρακλή

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η γέννηση του Ηρακλή

Δραστηριότητες των μαθητών σχετικά με τον Ηρακλή

DSC02364 DSC02359 DSC02358 DSC02352 DSC02341 DSC02368

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητες των μαθητών σχετικά με τον Ηρακλή

Ηρακλής

Ο Ηρακλής είναι ηρωική μορφή, κυρίαρχη στην ελληνική μυθολογία. Με τους άθλους που εξετέλεσε και τις πράξεις του αναδείχθηκε ήρωας πανελλήνιος. Είναι ο μόνος ήρωας που όταν πεθαίνει αξιώνεται να ανέβει στον Όλυμπο και να παντρευτεί μια θεά, την Ήβη, για να ζήσει αθάνατος και αγέραστος ανάμεσα στους ολύμπιους.
Στον Ηρακλή αντιμετωπίζουμε ένα κάπως παράξενο πρόβλημα σχετικά με το όνομα του : Ηρακλής είναι της Ήρας το κλέος, η δόξα. Αν όμως είναι ένας ήρωας που μίσησε η Ήρα, αυτός είναι ο Ηρακλής. Τον κυνήγησε πριν ακόμη ακόμη γεννηθεί, τον κυνήγησε μωρό, τον κυνήγησε σε όλη του τη ζωή ως τον θάνατο του. Ποιος σκέφτηκε να δώσει αυτό το αταίριαστο όνομα στον Θηβαίο ήρωα;
Ο Ηρακλής δεν στάθηκε η προσωποποίηση των φυσικών δυνάμεων στην άγρια μορφή τους, αλλά εμφανίζεται σε ανθρώπινα μέτρα στα όρια του θαυμαστού.Είναι ο εξολοθρευτής ολέθριων τεράτων και ο εκδικητής κάθε αδικίας και τελικά παρουσιάζεται ως ο αντίποδας του κακού.  Με την εξέλιξη του μύθου του γίνεται φορέας του πολιτισμού και σωτήρας της ανθρωπότητας, ενσάρκωση των προσδοκιών, των ελπίδων και των αντιλήψεων του λαού που τον δημιούργησε. Γι’ αυτό και δίπλα στο στοιχείο του απλά ηρωικού έπρεπε να ολοκληρωθεί και ως ηθική μορφή.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηρακλής

Καλημέρα κόσμε!