Θεατρική παράσταση των μαθητών του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων

Τον περασμένο Μάιο οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων ανέβασαν τη θεατρική παράσταση “Ο Φιλάργυρος” του Μολιέρου, στα Παλαιά Σφαγεία. Πρόκειται για ένα αντιπροσωπευτικό έργο του Γάλλου συγγραφέα που διαπραγματεύεται τον παραλογισμό των ανθρωπίνων σχέσεων όταν κύριος γνώμονάς  τους είναι η απληστία και η συγκέντρωση χρημάτων.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, αναδεικνύοντας δηλαδή τη διαβρωτική αξία του χρήματος, θα κινηθούμε και φέτος , ανεβάζοντας 3 μονόπρακτα του Τσέχωφ, “Ιστορίες για αρκούδες”. Ελπίζουμε ότι και η φετινή προσπάθεια θα φέρει τους μαθητές πιο κοντά στους θεατρικούς συγγραφείς και θα τους δώσει τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή και να εκφράσουν ποικιλία συναισθημάτων καθώς και να γνωρίσουν την παρηκμασμένη ρωσική αριστοκρατία του τέλους του 19ου αιώνα.

DSC_9066 DSC_9048 Φιλάργυρος DSC_9285

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση των μαθητών του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων

Καλημέρα κόσμε!