Αρχική

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες του Ε1 τμήματος του σχολείου μας καλώς ήρθατε στο blog της τάξης μας!

Ενώ η καθημερινότητά μας κυλούσε ομαλά το απροσδόκητο γεγονός του κορωνοϊού μας ανάγκασε να μην συναντιόμαστε στις αίθουσες του σχολείου μας. Γι΄ αυτόν ακριβώς τον λόγο η επικοινωνία μας θα γίνεται με ψηφιακό τρόπο, μέσω αυτής της ιστοσελίδας.

Όλοι μας αυτές τις μέρες θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, φροντίζουμε την υγιεινή μας, πλένουμε τακτικά τα χέρια μας και προσέχουμε τη διατροφή μας. Μένουμε στο σπίτι και ασχολούμαστε με πράγματα που μας ενδιαφέρουν πραγματικά.

Πράγματι, πλέον έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο, καλό θα είναι όμως  να βάλετε στο καθημερινό σας πρόγραμμα κάποιες δραστηριότητες, όπως ακριβώς γινόταν όταν ήσαστε στο σχολείο.

Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, τα tablets, τα smartphones εκτός από συσκευές παιχνιδιού και διασκέδασης, μπορούν να μας βοηθήσουν ώστε να αποκτήσουμε γνώσεις σε θέματα που πραγματικά μας αρέσουν, αλλά και να μην χάσουμε την επαφή με τα σχολικά μαθήματα.

Έτσι λοιπόν, μέσα από το blog της τάξης μας θα μοιραζόμαστε ιδέες, σκέψεις, υλικό και δραστηριότητες που θα μας κρατήσουν ενωμένους όλον αυτόν τον καιρό. Εσείς με τη σειρά σας θα διαβάζετε όσα ανεβαίνουν στη σελίδα και θα ολοκληρώνετε τις διάφορες ασκήσεις.

Μην ξεχνάτε πως μέσα από την ομαδική δουλειά μπορούμε να καταφέρουμε όλους μας τους στόχους!

Καλή επιτυχία στο νέο μας ξεκίνημα!

Οι δάσκαλοί σας,

Τσανασίδης Χρήστος & Μούρτου Σοφία