Εργασία 5- Excel

S5_ws_Solomonidou_Sofia

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασία 5- Excel

Σπουδαιότητα των blogs στην εκπαίδευση

Εκπαιδευτική αξία και χρήση των ιστολογίων.

blog
Ένα Ιστολόγιο  “blog”  είναι ένας προσωπικός (ή και ομαδικός) δικτυακός τόπος με τα εξής χαρακτηριστικά:
o    περιέχει κυρίως νέα – δημοσιεύσεις (“posts”).
o    ενημερώνεται τακτικά.
o    έχει την μορφή προσωπικού ημερολογίου (οι πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις στο πάνω μέρος της σελίδας), με τις περισσότερες δημοσιεύσεις να ταξινομούνται και σε κατηγορίες.
o    έχει δημιουργηθεί συνήθως με την χρήση ειδικού λογισμικού.
o    συνήθως συντηρείται από ένα άτομο, πολλές φορές ανώνυμο.

Οι δημοσιεύσεις (posts) ενός ιστολογίου:
o    είναι συνήθως κείμενα, κάποιες φορές με εικόνες, συνδέσμους και όλο και πιο συχνότερα ήχους και video.
o    μπορούν να σχολιαστούν από τους επισκέπτες του ιστολογίου.
o    είναι αρχειοθετημένες ημερολογιακά στο ιστολόγιο και διατηρούνται ες αεί..

Έτσι ένα ιστολόγιο είναι ένας προσωπικός δικτυακός τόπος, ΑΛΛΑ:
o    είναι ευκολότερη η δημιουργία και η τακτική ενημέρωση του και έτσι πιο «ζωντανό»
o    διευκολύνει την έκθεση προσωπικών απόψεων με το ίδιαίτερο τρόπο έκφρασης του κάθε ατόμου
o    προωθεί σημαντικά την ανάπτυξη διαλόγου και αντιπαράθεσης μεταξύ επισκεπτών ή άλλων ιστολόγων (bloggers).
o    ακολουθεί (στην δομή του) ένα σύνολο παγκοσμίων κανόνων (δίστηλη ή τρίστυλη μορφή, σχόλια σε δημοσιεύσεις, κανάλι νέων RSS(Really Simple Syndication).

Το ιστολόγιο είναι ένα ψηφιακό εργαλείο δεύτερης γενιάς που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της διαδραστικότητας που ενθαρρύνεται από το λογισμικό και της δυνατότητας για ομαδική εργασία που προσφέρεται από το σχεδιασμό του.
Μερικοί τρόποι με τους οποίους τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη διδασκαλία είναι:
o    Ιστολόγιο αντί για πίνακα ανακοινώσεων.
o    Ιστολόγιο ως μέσο καθοδήγησης με την ανάρτηση οδηγιών.
o    Ιστολόγιο ως μέσο παρότρυνσης για προβληματισμό και διάλογο.
o    Ιστολόγιο ως συνεργατικό εργαλείο.
o    Ιστολόγια ως τόποι δημοσιότητας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σπουδαιότητα των blogs στην εκπαίδευση

Καλημέρα κόσμε!