Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΙΚΟΝΩΝ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δέκα ποιήματα για να αγαπήσεις την ποίηση

“Ότι και να σας λένε, μην ακούτε, οι λέξεις και οι ιδέες μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δέκα ποιήματα για να αγαπήσεις την ποίηση

Η ΙΣΤΟΡΊΑ ΕΝΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΟΥ

Κρατούμενος καταδικάστηκε σε θανατική ποινή περιμένοντας την εκτέλεση, ζήτησε τελευταία επιθυμία, στυλό και χαρτί. Μετά από λίγα λεπτά, ο κατάδικος κάλεσε τον φρουρό της φυλακής και ζήτησε να παραδώσει το γράμμα στη μητέρα του. Το γράμμα έγραφε:’ ‘ Μαμά, αν υπήρχε περισσότερη δικαιοσύνη στον κόσμο, σήμερα οι δυο μας θα ήμασταν καταδικασμένοι και όχι μόνο εγώ. Είσαι τόσο ένοχος όσο εγώ, είσαι ένοχος για τη ζωή που χάνω. Θυμάσαι όταν έκλεψα και έφερα ένα ποδήλατο για αγόρια; Με βοήθησες να το κρύψω για να μην το μάθει ο μπαμπάς και να με τιμωρήσει. Θυμάστε όταν έκλεψα χρήματα από το πορτοφόλι του γείτονα; Το πέρασες μαζί μου στο εμπορικό κέντρο. Θυμάσαι όταν τσακώθηκες με τον μπαμπά μου και έφυγε; Ήθελε απλά να με διορθώσει γιατί αντέγραψα την εξέταση αντί να διαβάσω. Τελικά με ανακάλυψαν και με απέκλεισαν. Αντιτάχθηκες στον πατέρα μου και τους δασκάλους μου και δεν έμαθα τίποτα από αυτό και τελικά έγινα εγκληματίας. Μαμά, ήμουν παιδί, μετά έγινα προβληματικός έφηβος και τώρα είμαι ένας μισαλλόδοξος και επιθετικός άνθρωπος. Μαμά, ήμουν παιδί που χρειαζόταν διόρθωση και όχι συγκατάθεση. Αλλά ακόμα σε συγχωρώ! Απλά σας ζητώ να διαβάσετε αυτό το γράμμα σε όσους περισσότερους γονείς γίνεται από όλο τον κόσμο, ώστε να γνωρίζουν ότι έχουν την ευθύνη να μεγαλώσουν ένα παιδί, κάνοντας το άτομο που μπορεί να ενεργήσει μέσω του καλού ή του κακού. Σε ευχαριστώ μαμά που μου έδωσες ζωή και με βοήθησες να την χάσω.

Ο εγκληματίας γιος σου.

Ήθελα επίσης να σας υπενθυμίσω ότι: Όποιος αρνείται να τιμωρήσει τον γιο του, δεν τον αγαπά. Όποιος τον αγαπά δεν διστάζει να τον μαλώσει.

Η εκπαίδευση είναι το πιο ισχυρό όπλο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις τον κόσμο.

Μορφώστε παιδιά, και δεν θα χρειαστεί να τιμωρήσετε τους ενήλικες.

ΕΤΟΣ ΚΑΒΑΦΗ

Η επέτειος των 150 χρόνων από τη γέννηση του αλεξανδρινού ποιητή
To Ετος Καβάφη προκαλεί αμηχανία

Στις 29 Απριλίου του 1933, στις δύο το πρωί, πεθαίνει στο Ελληνικό Νοσοκομείο της Αλεξάνδρειας χάνοντας την τελευταία μάχη με τον καρκίνο ο έλληνας ποιητής Κωνσταντίνος Πέτρου Καβάφης. Ηταν ακριβώς 70 ετών, γεννημένος στις 29 Απριλίου του 1863. Το υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΠΑ), με αρκετή καθυστέρηση, στα τέλη του περασμένου Δεκεμβρίου, ανακήρυξε το 2013 Ετος Καβάφη, εορτάζοντας τη διπλή επέτειο των 150 χρόνων από τη γέννηση και των 80 χρόνων από τον θάνατο του ποιητή. Η ημέρα της επετείου ήλθε και παρήλθε χωρίς κάποια επίσημη εκδήλωση στην Ελλάδα για να εορταστεί ο πιο επιδραστικός και αναγνωρίσιμος ποιητής μας.

Ομάδα Αγωγής Υγείας 3ου Γυμνασίου Μοσχάτου

• Δοκιμάζουμε τις αντοχές μας ;;image7
  • Ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που στοχεύει στην ψυχική ενδυνάμωση και την ανθεκτικότητα  των  μαθητών της παιδαγωγικής μας ομάδας . Σε καιρούς κρίσης  επιδιώκουμε τη συζήτηση , το διάλογο , τον προβληματισμό σε θέματα όπως:
  • Ταυτότητα και Αυτοεκτίμηση
  • Αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα
  • Διαχείριση συναισθημάτων
  • Διαχείριση συγκρούσεων

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα περιλαμβάνει την ανάπτυξη της ικανότητας των μαθητών να συνειδητοποιούν και να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, την εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους καθώς και τους παράγοντες που τους επηρεάζουν. Το υλικό στηρίζεται στις μεθόδους ενεργητικής μάθησης που χρησιμοποιούνται ευρέως στην Αγωγή Υγείας και οι οποίες επιτρέπουν πλήρη συμμετοχή των ίδιων των μαθητών στις διαδικασίες μάθησης.

Καλή δύναμη σε όλους!!!

Να ζεις ,να αγαπάς και να μαθαίνεις ……ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ_Σελίδα_3.

ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ………ΘΥΜΟΜΕΤΡΟ!!!

thymometro

.