Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Η χρησιμότητα του Διαδικτύου είναι δεδομένη για τον πολίτη της Κοινωνίας της Πληροφορίας και οι υπηρεσίες που προσφέρει το καθιστούν πολύτιμο εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας.
Το Διαδίκτυο αποτελεί μέρος της καθημερινής μας ζωής, εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας,  μια απτή πραγματικότητα στην οποία ανήκουμε και συμμετέχουμε ενεργά.Ωστόσο,η φύση του Διαδικτύου δεν εγγυάται ασφάλεια για τον ανήλικο χρήστη, καθώς οι δημοσιευμένες πληροφορίες δεν χαρακτηρίζονται πάντα από καταλληλότητα και εγκυρότητα, ενώ οι ταυτότητες και οι σκοποί των συντακτών δεν είναι πάντα εμφανείς.
              Οι παρακάτω οδηγίες καλής χρήσης του διαδικτύου έχουν δημοσιευθεί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δόκτυο και αφορούν κυρίως μαθητές,χωρίς να ξεχνάμε όμως ότι σ’αυτή  την προσπάθεια πρέπει να έχουν ενεργό ρόλο και οι ενήλικες,γονείς και εκπαιδευτικοί.
Οδηγίες καλής χρήσης του διαδικτύου για μαθητές
1. Τα μηνύματα Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και οι πληροφορίες που αποστέλλετε με οποιοδήποτε τρόπο σε άλλους χρήστες του διαδικτύου δεν πρέπει:
● Να προσβάλλουν τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις διάφορες μειονότητες.
● Να σχετίζονται με παράνομες πράξεις.
● Να έχουν υβριστικό χαρακτήρα ή διαφημιστική χροιά.
● Να τους προσβάλλουν, αλλά να ακολουθούν τους νόμους, τα χρηστά ήθη και τα ήθη χρήσης του διαδικτύου.
2. Μη διακινείτε δικτυακούς τόπους και γενικότερα
πληροφορίες που:
● Προπαγανδίζουν την επιθετική συμπεριφορά, το μίσος και το ρατσισμό.
● Προωθούν τα ναρκωτικά, το αλκοόλ και τα τυχερά παιχνίδια.
● Περιέχουν πορνογραφικό περιεχόμενο.
● Αναφέρονται σε παραβιάσεις ασφάλειας διαφόρων συστημάτων.
● Αφορούν την παράνομη διανομή προγραμμάτων.
● Περιέχουν οπτικοακουστικό υλικό-προϊόν πνευματικής δημιουργίας που προστατεύεται.
● Αφορούν υλικό με διαφημιστικά banner.
3. Ελέγχετε προσεκτικά το περιεχόμενο των μηνυμάτων σας για την απομάκρυνση ιών ή άλλων στοιχείων που μπορεί να βλάψουν άλλους χρήστες του διαδικτύου.
4. Χρησιμοποιείτε υπολογιστή με λογισμικό προστασίας από τους ιούς (antivirus), το οποίο να είναι ενεργό και να ανανεώνεται αυτόματα με τους νέους ιούς από τον κατασκευαστή του.

5. Μην  εμπιστεύεστε τα άτομα που γνωρίζετε στο διαδίκτυο γιατί δεν είναι πάντοτε αυτά που ισχυρίζονται ότι είναι. Μπορεί να σας λένε ψέματα, για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη σας.

6. Μη δίνετε ποτέ τα προσωπικά σας στοιχεία, ούτε να αποκαλύπτετε σε άλλους χρήστες του διαδικτύου πληροφορίες που αφορούν τους φίλους σας, την οικογένειά σας ή το σχολείο σας.

3. Μην αποκαλύπτετε τους κωδικούς πρόσβασης (password) που χρησιμοποιείτε.

4. Μην επιχειρείτε συναλλαγές μέσω του διαδικτύου για την αγορά προϊόντων και μη δίνετε στοιχεία που αφορούν πιστωτικές κάρτες.

5. Να είστε επιφυλακτικοί ως προς την αποδοχή όσων διαβάζετε στο διαδίκτυο ή αυτών που σας λένε οι άλλοι χρήστες του, πριν το υποβάλετε στην κρίση σας.

6. Συζητήστε με τους δασκάλους σας, τους γονείς σας και με πρόσωπα που εμπιστεύεστε για τις δραστηριότητες σας στο διαδίκτυο, ιδιαίτερα αν αντιμετωπίσετε οτιδήποτε περίεργο ή ασυνήθιστο.

7. Να έχετε πάντα υπόψη σας ότι τα προϊόντα της πνευματικής δημιουργίας (μουσική, λογοτεχνία, κινηματογράφος, βίντεο κτλ.) προστατεύονται από τους νόμους και η διανομή τους μέσω του διαδικτύου είναι παράνομη πράξη.

8. Το ίδιο παράνομη πράξη θεωρείται και η διακίνηση προγραμμάτων υπολογιστών (Software), εκτός και αν ανήκουν στην κατηγορία του Ελεύθερου Λογισμικού (Open source software).

9. Μην ανοίγετε μηνύματα e-mail και επισυναπτόμενα αρχεία από άγνωστους αποστολείς με περίεργα θέματα  ή χωρίς θέμα. Είναι πολύ πιθανό να περιέχουν ιούς και να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στον υπολογιστή σας.

10. Μη χρησιμοποιείτε άκριτα οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμη και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια.

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 30 Μαρτίου 2017 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 23 Νοεμβρίου 2015 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Ζωγραφίζοντας κατά του πολέμου.

Πίνακες ζωγραφικής με αντιπολεμικό μήνυμα

Γιάννης Μαγκλής, “Γιατί ; ”

Μια εικόνα ...χίλιες λέξεις!

Μια εικόνα …χίλιες λέξεις!

Το διήγημα ανήκει στη συλλογή διηγημάτων με τίτλο «Δεν υπάρχουν Αμαρτωλοί» (1956).Το περιεχόμενο του κειμένου είναι αντιπολεμικό καθώς παρουσιάζει  τον πόλεμο από πλευρά ανθρωπιστική και στοχεύει, μέσα από τη ρεαλιστική,χωρίς εξιδανικεύσεις παρουσίαση των δεινών του πολέμου, να τονίσει  τη σημασία της ειρηνικής συνύπαρξης των λαών και την αγάπη ως κύρια ανθρωπιστική αξία.Ουσιαστικά,πρόκειται για μια φιλειρηνική έκκληση προς όλους τους λαούς,ανεξάρτητα από εθνικότητα, γλώσσα,θρησκεία,εποχή.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ,ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 22 Νοεμβρίου 2015 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Βασικά χαρακτηριστικά λαϊκών παραμυθιών

laika paramythia

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 27 Δεκεμβρίου 2014 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

O κύκλος της ζωής

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 26 Δεκεμβρίου 2014 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Λέων Τολστόι,Ο παππούς και το εγγονάκι

Γεώργιος Ιακωβίδης, «Ο Αγαπημένος του Παππού»

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 24 Δεκεμβρίου 2014 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας , Α’ Γυμνασίου.

Γεώργιος Ιακωβίδης, «Ο Αγαπημένος του Παππού»

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε  πληροφορίες για το μάθημα των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της  Α΄Γυμνασίου.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  Με ετικέτα:   , , , 23 Νοεμβρίου 2014 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

Καλημέρα κόσμε!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 23 Νοεμβρίου 2014 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΟΦΙΑ