Present Simple and Present Continuous through Songs

Μια πολύ καλή ιδέα για να φέρουμε σε επαφή τους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου με τους Present Tenses που τους έχουμε διδάξει, είναι μέσα από τη μουσική.

Βάζοντας στην τάξη στίχους από γνωστά κι αγαπημένα τραγούδια, μπορούμε με έναν ευχάριστο τρόπο να τους δείξουμε τους χρόνους στην πράξη και να ελέγξουμε κατά πόσο τους έχουν κατανοήσει και εμπεδώσει.

Τα τραγούδια που προτείνονται για τη διδασκαλία του Present Simple είναι τα
“Love street” των Doors και το “Another Day in Paradise” του Phil Collins.
Για τη διδασκαλία Present Continuous προτείνονται τα “Tom’s Diner” της Suzanne Vega και το “Lemon Tree” των Fools’ Garden.

Τέλος, η κλασική μπαλάντα “Wonderful Tonight” του Eric Clapton αρέσει πάντα στα παιδιά και συνδυάζει τους δύο παραπάνω χρόνους.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε έτοιμα worksheets
για να πραγματοποιήσετε τις παραπάνω δραστηριότητες!
Present Simple-Continuous SONGS-1

Let the music play!!!

Αν δοκιμάσετε στην τάξη κάποιο από τα παραπάνω τραγούδια και φύλλα εργασίας, μοιραστείτε μαζί μας σε ένα σχόλιο τις εντυπώσεις σας!

Αν θέλετε να δώσετε στους μαθητές και την ευκαιρία να μάθουν λίγο λεξιλόγιο από τα παραπάνω τραγούδια, μπορείτε να τους δώσετε να κάνουν σε ομάδες (χρησιμοποιώντας τα tablet του σχολείου) και το παρακάτω σταυρόλεξο.

Posted in Grammar | Tagged , | Leave a comment