ΠΟΙΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΠΟΧΕΣ Θ. Χορτιάτη , Τ. Τσιλιμένη

Άνοιξη

Χελιδονάκι , κόψε μου

που ‘χεις ουρά ψαλίδι ,

αχτίδες του ήλιου για κλωστή ,

να δέσω παπαρούνες ,

κρινάκια , μαγιολούλουδα ,

η Άνοιξη γιορτάζει .

Καλοκαίρι

Στάζεις γλύκα , Καλοκαίρι ,

σαν το ώριμο το φρούτο

στο ‘να χέρι έχεις τον ήλιο ,

στ’ άλλο ξενοιασιά και σχόλη .

Φθινόπωρο

Ρίχνεις κουρτίνα σύννεφο

να μην το βλέπει ο ήλιος

και κλαίει το Φθινόπωρο ,

που του ‘πεσαν τα φύλλα .

Χειμώνας

Πέφτουν αγγελόπουλα ,

άσπρες νιφάδες χιόνι ,

όπως χορεύουν οι άγγελοι

μαδούν απ’ τα φτερά τους .

Θ. Χορτιάτη , Τ. Τσιλιμένη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Δράμας

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης ανήκει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού μας και βρίσκεται μέσα στην πόλη της Δράμας ( τέρμα Νικοπόλεως ). Σε αυτό φοιτούν μαθητές με αναπηρία, ηλικίας 14-22 ετών, απόφοιτοι τουλάχιστον ειδικού ή γενικού δημοτικού σχολείου, για 5-8 χρόνια, ανάλογα με τις εξειδικεύσεις και τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες. Κύριος στόχος της διδασκαλίας είναι η εκμάθηση τεχνικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων. Για το λόγο αυτό λειτουργούν στο σχολείο δύο εργαστήρια: κηπουρικής-ανθοκομίας και κηροπλαστικής. Επίσης, διδάσκονται τα μαθήματα της Γλώσσας, των Μαθηματικών, των Καλλιτεχνικών, της Πληροφορικής, της Μουσικής και της Γυμναστικής. Στο σχολείο υπηρετούν εκτός από το εκπαιδευτικό προσωπικό , ειδικό βοηθητικό προσωπικό και ειδικό επιστημονικό προσωπικό (ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός, νοσηλευτής, λογοθεραπευτής, φυσικοθεραπευτής, εργοθεραπευτής). Οι μαθητές μας προέρχονται τόσο από την πόλη της Δράμας όσο και από τα γύρω χωριά του νομού μας. Γενικά,  το εκπαιδευτικό πρόγραµµα του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ διέπεται από µια ολιστική προσέγγιση, που αφορά όλους τους τομείς της ζωής του μαθητή. Βοηθά στην κατανόηση των αναγκών του, στη βίωση και παραδοχή των δυνατοτήτων αλλά και των αδυναμιών του, παροτρύνοντάς τον να αναλάβει ευθύνες και να συμβάλλει εποικοδομητικά, όσο περισσότερο μπορεί, στη λειτουργία της κοινωνίας που ζει. Κύριο μέλημα του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι ο κάθε μαθητής να κερδίσει, στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, την αυτονομία του ανακτώντας την αξιοπρεπειά που του αξίζει.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.