Γ/ΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ

Πρόκειται για το ιστολόγιο της λογοτεχνικής ομάδας του Γυμνασίου-Λυκείου Αργυραδων Κερκυρας.Αποτελεί τόπο συνάντησης μαθητών καθώς και χώρο ανταλλαγής απόψεων. Στόχοι η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, η επαφή με τη φύση, η μελέτη του έρωτα και η σχέση του με την εφηβική ηλικία, ο επαναπροσδιορισμός των αξιών της οικογένειας και της κοινωνίας, η καλλιέργεια ιστορικής συνείδησης και η απόκτηση ιστορικής γνώσης, η γνωριμία με το σχολείο του παρελθόντος καθώς και η βελτίωση του σημερινού σχολείου όπως και των αρχών που το διέπουν. Βασικότερη επιδίωξή μας όμως αποτελεί η αισθητική απόλαυση που προκύπτει από την ανάγνωση ενός λογοτεχνικού κειμένου, η καλλιέργεια της φαντασίας και η ενίσχυση της κριτικής ικανότητας μαθητών και καθηγητών.

Το πρώτο μας μυθιστόρημα “Ο Πατούχας” του Ιωάννη Κονδυλάκη

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΒΑΡΕΛΗ ΣΟΦΙΑ
Τρίτη, 17 Νοεμβρίου 2020 6:56 πμ |

«Ο Πατούχας» είναι ένα ηθογραφικό διήγημα που ζωγραφίζει γλαφυρά τη ζωή της κρητικής υπαίθρου και ταυτόχρονα παρουσιάζει την ανατομία μιας εφηβικής ψυχής . Από τη μια η Κρήτη, από την άλλη τα ερωτικά σκιρτήματα και οι «κουζουλάδες» της νιότης. Οι μαθητές παρουσίασαν με διαφορετικά μέσα τα δύο αυτό θεματικά κέντρα.

Η δυναμική ομάδα απότελούμενη από τους Δούκα Αλκινόη,Βλαχοπούλου Λουκία,Λαουρίνο Καρολίνα και Στούπα Βασίλη έχει το λόγο για την παρουσίαση:

Α. Η Κρήτη

Ο παντογνώστης αφηγητής με μηδενική εστίαση μαζί με τους ζωντανούς διαλόγους του αποσπάσματος μας φέρνουν τον αέρα της κρητικής υπαίθρου…

(Συνεχίστε…)