Εκπαίδευση Ενηλίκων

Η δια βίου μάθηση θεωρείται πολύ ευρύτερος όρος από την εκπαίδευση, καθώς περιλαμβάνει χωρίς εξαίρεση όλες τις μορφές μάθησης, τόσο εκείνες που παρέχονται από κάθε είδους εκπαιδετικούς φορείς, όσο και όλες τις μορφές άτυπης μάθησης,ενώ καλύπτει όλες τις φάσεις της ζωής ενός ανθρώπου. Η εκπαίδευση ενηλίκων αποτελεί ένα εκτεταμένο πεδίο θεωρητικής αναζήτησης και πρακτικής εφαρμογής που αναφέρεται στη συστηματική και οργανωμένη μάθηση ενηλίκων.

Τα αίτια που δυσχεραίνουν την εκπαίδευση των Ρομά

Οι Ρομά ζουν νομαδικά, σε μια κλειστή κοινωνία με τη δική τους ιδιαίτερη οργάνωση, έχουν τη δική τους ιεραρχία και σεβασμό στους άγραφους κανόνες τους. Μιλούν μεταξύ τους στη δική τους γλώσσα ενώ με τους υπόλοιπους επικοινωνούν στα ελληνικά που τα μαθαίνουν εμπειρικά χωρίς να βασίζονται σε συγκεκριμένους γραμματικούς και συντακτικούς  κανόνες μιας και στην  πλειονότητα τους παραμένουν αναλφάβητοι. Κοινωνικά είναι περιθωριοποιημένοι και συχνά ζουν σε κακές συνθήκες διαβίωσης, ενώ αντιμετωπίζουν και μεγάλο πρόβλημα φτώχειας.Έχουν υψηλό δείκτη ανεργίας και αντιμετωπίζουν οικιστικό πρόβλημα λόγω της συνεχούς μετακίνησης τους προς αναζήτηση πρόσκαιρης εργασίας.Αυτό βέβαια έχει ως αποτέλεσμα τα παιδιά αυτών να μη ν μπορούν να λάβουν σταθερή και συνεχιζόμενη εκπαίδευση γεγονός που σταδιακά οδηγεί σε σχολική διαρροή.

ο

Το στρες των Αναπληρωτών

Κάθε χρόνο οι αναπληρωτές βιώνουν μια νέα κατάσταση.Μακριά από συγγενείς και φίλους προσπαθούν να βάλουν τη ζωή τους σε μια τάξη και να λειτουργήσουν σαν να έχουν μια κανονική εργασιακή ζωή  γεγονός που απαιτεί ατσάλινα νεύρα και υπομονή!

Δυστυχώς το σύστημα είναι τέτοιο που δεν σου επιτρέπει σε καμία περίπτωση να κάνεις όνειρα για κάτι πιο μόνιμο και σταθερό.Νέα πρόσωπα και καταστάσεις κάθε φορά! Εκεί που δένεσαι με κάποιους ανθρώπους πρέπει να αλλάξεις σχολείο και όχι μόνο! Δεν ξέρεις αν την επόμενη χρονιά θα εισαι καν στην ίδια περιφέρεια,αν δηλαδη τα μόρια που έχεις θα σου επιτρέπουν να δουλέψεις κοντά στο σπίτι σου ή πολύ πιο μακρυά από αυτό.Κι αν έχεις οικογένεια τι γίνεται?Εκεί τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα και επώδυνα μιας και πρέπει ή να ξεριζώσεις τα παιδιά από την εστία τους ή να τα εμπιστευτείς στα χέρια άλλων όπως παππούδες ή του ενός εκ των δύο συζύγων- στην καλύτερη των περιπτώσεων- για εννιά μήνες περίπου.Όλη αυτή η ταλαιπωρία μοιάζει με βαρέλι δίχως πάτο όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας!