I am not scared

To site του project: http://iamnotscared.pixel-online.org/

Το Project “I am Not Scared” χρηματοδοτείται από τη European Commission στα πλαίσια του προγράμματος Life Long Learning και έχει διάρκεια από 1-11-2010 έως 31-10-2012. Η ΑΣΠΑΙΤΕ συμμετέχει ως συνεργαζόμενο ίδρυμα με επιστημονικό υπεύθυνο τον κ.Δημήτρη Αλιμήση, καθηγητή της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Το σχέδιο εργασίας αποβλέπει στη διερεύνηση και ανάπτυξη στρατηγικών για την αντιμετώπιση  του φαινομένου της σχολικής βίας σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Συγκεκριμένα θα μελετηθούν τα ακόλουθα προβλήματα:

• οι κυριότερες αιτίες του φαινομένου στη δευτεροβάθμια και επαγγελματική εκπαίδευση
  • ποιες είναι οι πρωτοβουλίες μέχρι σήμερα για την κατανόηση και αντιμετώπιση του φαινομένου
  • oι κύριες στρατηγικές που εφαρμόζονται προκειμένου να κατανοηθεί το φαινόμενο και να αντιμετωπιστεί η σχολική βία
  • οι μελλοντικές στρατηγικές που πρέπει να σχεδιαστούν σε πανευρωπαϊκό επίπεδο για την αντιμετώπιση του προβλήματος

Aπευθύνεται σε επιμορφωτές εκπαιδευτικών, σε εκπαιδευτικούς-γονείς-μαθητές της Δευτεροβάθμιας σχολικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης, και σε εκπαιδευτικές αρχές.

Tο “I am not scared” project στον τοπικό τύπο – Πελοπόννησος 21-10-2012: “κρύβουν τη σχολική βία γιατί φοβούνται το διασυρμό”

“H Mάχη ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό” ένα βιβλίο γραμμένο συλλογικά από τήν ομάδα του I am not scared project

To φαινόμενο του εκφοβισμού είναι μια πραγματικότητα που αποτελεί πρόκληση για όλα τα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά συστήματα για να το αντιμετωπίσουν. Το “I Am Not Scared” Project  προτίθεται να προσδιορίσει τις καλύτερες ευρωπαϊκές στρατηγικές για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του φαινομένου του εκφοβισμού.

Authors: Gkolfo Gavriliadi, Nikos Marinopoulos, Dimitris Alimisis

Δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας εδώ.

Δελτίου τύπου και βίντεο από την ημερίδα.

Οργανισμός  Χώρα
Βέλγιο