ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟΝ ΣΤΙΒΟ

Στίβος = κλασικός αθλητισμός = βασιλιάς των ολυμπιακών αγώνων

Αποτελεί τη βάση όλων των αθλημάτων, τα οποία όλα τους έχουν στοιχεία από στίβο.

Όλα τα σπορ στην έναρξη της προπονητικής περιόδου, κάνουν στίβο.

Ο Στίβος είναι η αρχή όλων των σπορ, τα οποία και βασίζονται στις αρχές του.

Στις προηγμένες αθλητικά χώρες, το παιδί,  αρχίζει με τον στίβο, ό τι άθλημα κι αν κάνει στο μέλλον.

Κάνοντας στίβο το παιδί μαθαίνει να τρέχει, να πηδάει και να ρίχνει-πετάει.

Στην ηλικία του γυμνασίου περίπου, οι ειδικοί προπονητές βλέπουν για ποιο άθλημα είναι ικανό το παιδί.

Ο στίβος προάγει όλες τις διαφορετικές φυσικές ικανότητες που έχει ο άνθρωπος.

Η φάση του αθλητισμού και στον στίβο διαφέρει με τον πρωταθλητισμό, ο οποίος απαιτεί μεγαλύτερες επιβαρύνσεις.

Ο στίβος, προσφέρει στο παιδί σωματικά, ψυχολογικά, πνευματικά, του δίνει αυτοπεποίθηση και καλλιεργεί την προσωπικότητα του.

Το παιδί στο στίβο μαθαίνει να τηρεί Αρχές και να σέβεται Αξίες που σταδιακά  θα υιοθετήσει για όλη του τη ζωή.

Το παιδί μαθαίνει υπακούει σε κανόνες, να συνυπάρχει με τους συναθλητές του στην προπόνηση, να αγωνίζεται  τηρώντας το «ευ αγωνίζεσθαι».

Η προπόνηση στίβου, στις μικρές ηλικίες  βασίζεται στην πολυπλευρικότητα,  είναι προπόνηση βάσης και εκμάθησης τεχνικών, χωρίς μεγάλες επιβαρύνσεις, θυμίζει πιο πολύ παιχνίδι.

Το παιδί στο στίβο μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε πολλά αγωνίσματα, ψάχνοντας αυτό που του ταιριάζει, πάντα σε συνεργασία με τον ειδικό προπονητή.

Αποτέλεσμα εικόνας για ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟΝ ΣΤΙΒΟ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Στο περιοδκό  ΕΚΗΒΟΛΟΣ  δημοσιεύτηκε η εργασία                                            <<ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ>>

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Φυσική Αγωγή στο Δημοτικό Σχολείο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσική Αγωγή στο Δημοτικό Σχολείο

ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΛΕΪ

Η πετοσφαίριση[1] (κυπριακή διάλεκτοςπετόσφαιρα,[2] αγγλικάvolleyball) είναι ένα ομαδικό ολυμπιακό άθλημα, το οποίο παίζεται από ανδρικές και γυναικείες ομάδες των έξι ατομων

. Επινοήθηκε το 1895 και στους Ολυμπιακούς Αγώνες εντάχθηκε το 1964 στο Τόκιο. Στην Ελλάδα εποπτεύεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης (ΕΟΠΕ).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΛΕΪ

Καλημέρα κόσμε!