Λογοτεχνικές απόπειρες στο σχολείο

Απόπειρες “δημιουργικής γραφής” έχω επιχειρήσει στο παρελθόν και οι μαθητές μου ανταποκρίθηκαν σχεδόν όλοι με ενθουσιασμό.

Ο δάσκαλος είναι ο εμπνευστής του πνεύματος. Συμφωνώ με κάθε τέτοιου είδους εγχείρημα,  όπως του κ. Ν. Τσούλια καθώς και με τη φιλοσοφία : ακόμα κι αν ένας και μόνο μαθητής ή μία μαθήτρια ανοίξει δρόμους για μια συγγραφική πορεία πέρα από τον κόσμο της μάθησης, εμείς θα έχουμε συμβάλει στη δημιουργία ενός ομορφότερου και καλύτερου κόσμου !

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λογοτεχνικές απόπειρες στο σχολείο

Αισιοδοξία

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ

Όπως 39, αν θυμάμαι καλά,  κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούσαν το καλύτερο απορρυπαντικό, έτσι και 17 ειδικοί και ψυχολόγοι συνιστούν την αισιοδοξία για την ανθρώπινη ευτυχία. Συμβουλεύουν να ακολουθούμε το ένστικτό μας, να έχουμε ουσιαστικές σχέσεις, να την αναζητούμε παντού, ανεξάρτητα από τις συνθήκες και καθώς η ευτυχία είναι υποπροïόν κάποιων επλογών ζωής, γίνεται δική μας υπόθεση. Μια υπόθεση που έχουμε ορίσει εμείς με στόχους, όνειρα και δράσεις.

Η ευτυχία, υποστηρίζουν, έρχεται, όταν αποδεχόμαστε όλα τα άλλα συναισθήματα. Είναι «στιγμιαία» και δεν έχει καμία σύνδεση με το φόβο, την οικονομική κρίση, τι ς άσχημες ή όμορφες εμπειρίες.

Τι  γίνεται, όμως, όταν το ένστικτό μας λαθεύει ; Για ποιες ουσιαστικές σχέσεις μιλούν, όταν δεν μπορείς να βρεις πρόσωπα για να χτίσεις αυτές τις σχέσεις ; Ποιες είναι οι επιλογές ζωής μπροστά σε μια ξαφνική νόσο ή αιφνίδιο θάνατο ;

Η ευτυχία κρατά στιγμές κι εναλλάσσεται  με τη λύπη, το θυμό , το φόβο, την απόγνωση και τη δυστυχία !

Η ευτυχία είναι διαλείμματα φωτός στο συμπαντικό σκοτάδι. Ξεκινά με το χτύπημα του κουδουνιού για να ξαναγυρίσει στο επόμενο διάλειμμα !

Θα συμφωνήσω, λοιπόν, στο ότι θέλει δουλειά για να την κατακτήσεις. Είναι στάση ζωής με απαραίτητη προϋπόθεση την αισιοδοξία, αλλά επειδή, κρύβει μέσα της και τη λέξη «τύχη», θα την γευτούμε αν βοηθήσει και λίγο το σύμπαν που ακούει, λένε, τις επιθυμίες και τις ευχές μας…

Ευτυχές και αισιόδοξον , λοιπόν, το νέον έτος !

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αισιοδοξία

MAP OF THE UNIVERSE TO DATE

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο MAP OF THE UNIVERSE TO DATE

ΕΥΧΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Καλά Χριστούγεννα, με αγάπη, υγεία και χαρά για όλον τον κόσμο!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΧΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Καλημέρα κόσμε!