Τεστ στα αγγλικά την Τρίτη 23/4

Στ τάξη τεστ στα αγγλικά την Τρίτη 23/04/24

Βιβλίο μαθητή: σελ. 25, 26, 27, 28, 29 και 147, 148, 149, 150

Βιβλίο εργασιών: σελ. 3, 13, 17, 20, 21

Τις σελίδες 20-21 θα τις κάνουμε τη Δευτέρα στην τάξη.

Πεζοπορία στο μονοπάτι Φα – Λιθί

Σήμερα πραγματοποιήσαμε μία από τις πιο όμορφες εκδρομές μας. Περπατήσαμε μαζί με την Ε΄ τάξη στο μονοπάτι Φα-Λιθί! Εξερευνήσαμε τη φύση γύρω μας, συζητήσαμε για αυτά που βλέπαμε, για την ιστορία του τόπου κ.α. Μας συνόδεψε ο κ. Γιώργος Κάκκαρης, έμπειρος πεζοπόρος της ομάδας Chios Hiking, τον ευχαριστούμε πολύ! Καταλήξαμε στην παραλία του Λιθίου για την απαραίτητη ξεκούραση!

fa lithi

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ: Οι κάτοικοι και τα κράτη της Ευρώπης

Πάτησε εδώ για να δεις την παρουσίαση για τα κράτη της Ευρώπης!

Και δεύτερη παρουσίαση με τα κράτη της Ευρώπης βρίσκεται εδώ,

Οι ευρωπαϊκές χώρες και οι πρωτεύουσές τους βρίσκονται εδώ.

Για τον χάρτη με τις περιοχές της Ευρώπης, πάτησε εδώ.

Ένα παιχνίδι με τα κράτη της Ευρώπης!

Ενημέρωση για τα διαγωνίσματα της επόμενης εβδομάδας

Την Τετάρτη 17 Απριλίου θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στα μαθηματικά στα κεφάλαια 35, 37, 38, 39, 42, 43, 44.

Την Παρασκευή 19 Απριλίου θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην γλώσσα στην 13η ενότητα! Θα δοθούν στους μαθητές οδηγίες μέσα στην τάξη  για το τι ακριβώς πρέπει να διαβάσουν!

Επίσκεψη στο μουσικό γυμνάσιο και στον Καρφά

Την Πέμπτη 11 Απριλίου επισκεφτήκαμε το μουσικό γυμνάσιο Χίου! Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου, μας μίλησε ο διευθυνητής κ. Κουτσοδόντης για το ωρολόγιο πρόγραμμα, παρακολουθήσαμε μάθημα χορωδίας και ανεβήκαμε στα studio που γίνεται η διδασκαλία μουσικών οργάνων ατομικά! Ήταν μια καλή ευκαιρία να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με την επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης που θα βρίσκονται του χρόνου και ιδιαίτερα οι μαθητές που ενδιαφέρονται να δώσουν εξετάσεις για το συγκεκριμένο γυμνάσιο. Στη συνέχεια πήγαμε στον Καρφά για χαλάρωση και τα παιδιά μας ευχαριστήθηκαν παιχνίδια στην άμμο!

mousiko karfas tholo