moodle

Wordle: Εργασία 7.6

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle

Ο Shakespeare στο Δημοτικό Σχολείο

Φέτος, στο σχολείο που εργάζομαι αποφασίσαμε με τους μαθητές της Στ’ τάξης να ξεκινήσουμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα πολιτιστικού περιεχομένου.Συγκεκριμένα, θα ασχοληθούμε με τον κινηματογράφο και αφού παρακολουθήσουμε κάποιες σημαντικές ταινίες και ντοκιμαντέρ, θα τελειώσουμε το πρόγραμμα με Shakespeare.Έτσι επιλέχτηκε ως τελευταία ταινία το Όνειρο Θερινής Νύχτας των  Angel de la Cruz και Manolo Gomez.Με αφορμή αυτή την ταινία, θα ετοιμάσουμε και θεατρική παράσταση πάνω στο ίδιο έργο του Shakespeare για το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Όνειρο θερινής νύχτας

Shakespeare

[teachertube 52818]

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Shakespeare στο Δημοτικό Σχολείο