Μετρώντας τον Χρόνο

τον Χρόνο
Με το πρώτο κουδούνι  της χρονιάς,  θα μιλήσουμε στις τάξεις μας για τον Καινούριο Χρόνο. Τι είναι όμως ο Χρόνος; Ο χρόνος είναι μία αφηρημένη έννοια που δυσκολεύει τα παιδιά. Στα τέσσερα επεισόδια της σειράς “μαθαίνω απλά” η Λένα μιλά για τις μέρες, τους μήνες, τις εποχές προσεγγίζει με απλό τρόπο τις έννοιες του χρόνου.
Θα βρείτε τα επεισόδια στο κανάλι μου στο You Tube:
και στο ιστολόγιο μου στην e-me
Κατηγορίες: Μαθαίνω απλά | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μετρώντας τον Χρόνο

“Μαθαίνω απλά” “Στο χωράφι του Θείου Τζέρυ -από το όργωμα… στο λίχνισμα”

χωράφι του θείου Τζέρυ

Η οικογένεια Χρονίδου επισκέπτεται τον θείο Τζέρυ, στο χωριό. Ο Τίτο και η Λένα από τις φωτογραφίες του παππού και της γιαγιάς, μαθαίνουν πως γινόταν οι γεωργικές εργασίες στο χωράφι από το όργωμα μέχρι το λίχνισμα.

Δημιουργία: Ευγενία Σιαμπανοπούλου

Δες το Βίντεο!

Τώρα φτιάξε το Puzzle!

Κατηγορίες: Μαθαίνω απλά | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Μαθαίνω απλά” “Στο χωράφι του Θείου Τζέρυ -από το όργωμα… στο λίχνισμα”

Ρούντολφ το ελαφάκι

Ρούντολφ το Ελαφάκι

Το διασημότερο και πιο αγαπημένο ελαφάκι του πλανήτη (για την ακρίβεια τάρανδος) είναι αναμφισβήτητα ο Ρούντολφ με την κόκκινη μύτη, ο πρώτος από τους εννιά ταράνδους που σέρνουν το έλκηθρο του Άη Βασίλη, πρωταγωνιστής ενός από τα διασημότερα χριστουγεννιάτικα τραγούδια, που έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες κι έχει τραγουδηθεί από τα χείλη των περισσοτέρων.

Ποια είναι όμως η πραγματική ιστορία του Ρούντολφ;

Η Συνέχεια εδώ: https://www.iefimerida.gr/stories/royntolf-elafaki-istoria-agapimenoy-tarandoy-toy-kosmoy

Θα βρείτε τους στοίχους του τραγουδιού εδώ:

Ρούντολφ το Ελαφάκι

H ΣΥΛΛΟΓΗ (Εικόνες από: Pixabay)

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ρούντολφ το ελαφάκι

Χριστούγεννα στην Ασπρούλα

στην Ασπρούλα

Κυκλοφόρησε από την εκπαιδευτική σειρά κινουμένων σχεδίων “Μαθαίνω απλά” ωέο επεισόδιο. Ο Τίτο και η Λένα επισκέπτονται με τους γονείς τους, παραμονές Χριστουγέννων, την Ασπρούλα και εκεί γνωρίζουν τα παραδοσιακά Χριστουγεννιάτικα έθιμα και λαϊκές δοξασίες. Δημιουργός του έργου είναι η Ευγενία Σιαμπανοπούλου. Η Μουσική είναι της Λένκα Πέσκου.

Κατηγορίες: Μαθαίνω απλά, Χριστούγεννα | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα στην Ασπρούλα