Ομαδικές εργασίες

Προς τους γονείς και κηδεμόνες

Ομαδικά και συνεργατικά εκφράστηκαμε ανάλογα με τη θεματική που μας απασχολούσε κάθε φορά. Οι εργασίες δόθηκαν στους μαθητές ύστερα από κλήρωση και θα τις παραλάβετε μαζί με το υλικό των παιδιών, τους φακέλους, τα αναμνηστικά και τα απολυτήρια την Παρασκευή.

Θεατρική παράσταση

Την αυλή του νηπιαγωγείου μας και του 20ου Νηπιαγωγείου Καβάλας επισκέφθηκε σήμερα η θεατρική ομάδα “μικρός Βορράς”. Παρακολουθησαμε την παράσταση “Ο μικρός ραφτακος” με αμείωτο ενδιαφέρον! Ευρηματικά κείμενα, έξυπνη σκηνοθεσία, πολυδυναμοι ηθοποιοί…. Ευχαριστούμε θερμά τους συντελεστές της παράστασης και τις συναδελφισες νηπιαγωγους του 20ου Νηπιαγωγειου για την πρωτοβουλία τους.

Το κουκλοθέατρο της Παρασκευής

Την Παρασκευή 11 Ιουνίου οι μαθητές μας παρακολούθησαν κουκλοθεατρικη παράσταση. Ήταν μια εξοικείωση και προετοιμασία για τη θεατρική παράσταση που θα παρακολουθήσουν την ερχόμενη εβδομάδα και συνάμα μέσα στην παράσταση κυριάρχησαν τα μηνύματα για υγιεινή διατροφή και τα παιδιά μας συμμετείχαν αναγνωριζοντας τα φρούτα που διδάχθηκαν τις προηγούμενες μέρες.

Επίσκεψη της πυροσβεστικής

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος και της προστασίας των δασών μας επισκέφθηκε η πυροσβεστική με πυροσβεστικό όχημα και δύο πυροσβέστες. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν και πήραν μέρος σε προσομοίωση πυρόσβεσης.

Η πρωτοβουλία για την υλοποίηση της δράσης ανήκει στις νηπιαγωγούς του 20ου Νηπιαγωγείου Καβάλας τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά για την κοινή πορεία που είχαμε σε όλο αυτό το ταξίδι την πρωτόγνωρη αυτή σχολική χρονιά.

Ημέρα περιβάλλοντος

Στις 4 Ιουνίου, παραμονή της ημέρας Περιβάλλοντος σε συνεργασία με την πρόεδρο της σχολικής επιτροπής, κ. Αικατερίνη Μαρκάκη, προσφέρθηκαν στους μαθητές μας γλαστρακια με φυτά που διακοσμήσαμε και δημιουργήσαμε σχολικό κήπο.  Η σχολική επιτροπή για τη δράση αυτή μας παρείχε φυτά και χώμα. Οι μαθητές μας πλέον φροντίζουν καθημερινά το σχολικό μας κήπο. Η