Εισαγωγή στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

Εισαγωγή στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση Εισαγωγή στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης είναι η ενημέρωση των συναδέλφων εκπαιδευτικών σε πρώτη φάση και των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Λέρου σε δεύτερο επίπεδο αναφορικά με τιςε νέεςσ υνθήκες διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, όπως αυτές λαμβάνουν χώρα σε πολλά σχολεία της ελληνικής επικράτειας. Η θεματική της παρουσίασης εστιάζει στον  βασικό προβληματισμό εάν η διαπολιτισμική εκπαίδευση οφείλει να είναι συνυφασμένη με την αφομοίωση ή την αναδόμηση. Αρχικά παρουσιάζονται κάποια βασικά προβλήματα και έπειτα κάποια προγράμματα που εφαρμόστηκαν στα ελληνικά σχολεία. Στο τέλος, διατυπώνονται μερικές προτάσεις για μία διαπολιτισμική προσέγγιση στο χώρο των ελληνικών σχολείων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

Καλημέρα κόσμε!