Νέα έκδοση στο GitHub της εφαρμογής QGreatstAtzenta

Μια νέα έκδοση της εφαρμογής QGreatstAtzenta είναι διαθέσιμη στο GitHub.

Θυμίζω ότι η εφαρμογή QGreatstAtzenta είναι ένα εργαλείο για την οργάνωση των επαφών σας. Είναι ελεύθερο λογισμικό που αναπτύχθηκε σε γλώσσα προγραμματισμού C++ με χρήση του Qt toolkit. Για την αποθήκευση των επαφών χρησιμοποιείται μια βάση δεδομένων SQLite. Η εφαρμογή διατίθεται υπό την άδεια GNU GPLv3 ή νεότερη έκδοση.

Ο πηγαίος κώδικας (source code) του τελευταίου release είναι διαθέσιμος εδώ (σε δύο μορφές: zip και tar.gz).

Γενικότερα, η σελίδα της εφαρμογής στο GitHub είναι αυτή.

Να σημειώσω ότι για διάφορους λόγους δεν παρέχω εκτελέσιμα αρχεία της εφαρμογής (binaries), αλλά μπορείτε εύκολα να τα δημιουργήσετε μόνοι σας για PC με Windows, PC με Linux, ή Mac, ακολουθώντας τις σχετικές παρεχόμενες οδηγίες.

Σήμερα έβγαλα μια νέα μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής.

Tags: , , , ,

Νέα έκδοση στο GitHub της εφαρμογής QGreatstWeightCalculator

Μια νέα έκδοση της εφαρμογής QGreatstWeightCalculator είναι διαθέσιμη στο GitHub.

Πρόκειται για ένα εργαλείο για υπολογισμούς σχετικούς με το βάρος. Είναι ελεύθερο λογισμικό που αναπτύχθηκε σε γλώσσα προγραμματισμού C++ με χρήση του Qt toolkit. Η εφαρμογή διατίθεται υπό την άδεια GNU GPLv3 ή νεότερη έκδοση.

Γενικότερα, η σελίδα της εφαρμογής στο GitHub είναι αυτή.

Έβγαλα πριν λίγες μέρες μια μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής, με αλλαγές στον κώδικα που της επιτρέπουν να παίζει και σε Qt4 (δοκιμή με Debian 8 MATE amd64, με εγκατεστημένο το πακέτο qt-sdk) και σε Qt5 (δοκιμή με Mac με OS X El Capitan).

Σήμερα έβγαλα μια νέα μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής, που μεταξύ άλλων διορθώνει ένα ορθογραφικό λάθος.

Tags: , , , ,

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον: ενεργοποίηση ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος

Ενεργοποιήθηκε στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Η πρόσβαση γίνεται από την ηλεκτρονική διεύθυνση http://eclass.sch.gr/courses/EL3944002100/

Tags:

Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016 Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), τόσο με το ΝΕΟ σύστημα, όσο και με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα, και είναι διαθέσιμο εδώ.

Αίτηση για πανελλαδικές (από την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου ως και την Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016)

Όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2016 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου ως και την Δευτέρα 29  Φεβρουαρίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) είτε με το παλαιό-καταργούμενο σύστημα είτε με το νέο σύστημα. Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία (11-29 Φεβρουαρίου) είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Αναλυτικές πληροφορίες, έγγραφα, και αιτήσεις εδώ.