Αστείο ή Εφιάλτης;

Ταινία μικρού μήκους με υπεύθυνο καθηγητή τον Σταύρο Φιλιππίδη. Δημιουργήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος Ερευνητική Εργασία (Project) του Β’ τετραμήνου του σχολικού έτους 2017-2018, στο τμήμα Α1 του Γενικού Λυκείου Κάτω Μηλιάς.

Posted in Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Δράσεις στη δευτεροβάθμια, Κινηματογράφος | Tagged , | Leave a comment

Μερικές πρώτες σκέψεις για ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοικτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) (ψηφιακής) επεξεργασίας βίντεο [(digital) video editing]

Νομίζω ότι το Shotcut είναι ένα εξαιρετικό λογισμικό, το χρησιμοποιώ όποτε είναι δυνατόν, και νομίζω έχει λαμπρό μέλλον.

Το Kdenlive είναι ένα ακόμη εξαιρετικό λογισμικό, το οποίο ίσως δυσκολέψει κάποιους στην αρχική εγκατάσταση και στο ότι είναι πλουσιότερο σε δυνατότητες λογισμικό, αλλά έχει -μεταξύ άλλων- δύο πλεονεκτήματα:

α) Πλεονεκτεί στην επεξεργασία βίντεο με πάρα πολλά αρχικά κλιπ, λόγω της δυνατότητας καλύτερης οργάνωσης τους.

β) Πλεονεκτεί στην επεξεργασία FullHD βίντεο με αντίστοιχα κλιπ, λόγω της εγγενούς δυνατότητας proxy editing.

Εξαιρετικά λογισμικά και τα δύο! Αξίζουν την προσοχή μας!

Posted in Ελεύθερο λογισμικό, Κινηματογράφος | Tagged , , , | Leave a comment

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον: ενεργοποίηση ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος

Ενεργοποιήθηκε στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Η πρόσβαση γίνεται από την ηλεκτρονική διεύθυνση http://eclass.sch.gr/courses/EL3944002100/

Posted in Δευτεροβάθμια εκπαίδευση | Tagged | Leave a comment

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2018 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου

Το σχετικό αρχείο είναι διαθέσιμο (σε μορφή PDF) εδώ και η εξεταστέα ύλη για το μάθημα ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (ΑΕΠΠ) Ομάδας Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής βρίσκεται στην τελευταία σελίδα.

Posted in Δευτεροβάθμια εκπαίδευση | Tagged | Leave a comment

Προτεινόμενο υλικό μελέτης για νέους χρήστες (και μελλοντικούς διαχειριστές) GNU/Linux

Για κάποιον νέο χρήστη GNU/Linux ένας τρόπος να ξεκινήσει να μαθαίνει το λειτουργικό σύστημα, με τρόπο μεθοδικό και έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του να γίνει κάποια στιγμή και διαχειριστής (system administrator) είναι ο εξής: (Σημειώνω ότι όλο το προτεινόμενο υλικό είναι στα αγγλικά.)

α) Το πολύ ενδιαφέρον μάθημα του Linux Foundation στην πλατφόρμα edX με θέμα “Introduction to Linux”, διαθέσιμο εδώ.

β) Μελέτη των παρακάτω βιβλίων του tuxcademy με τη συγκεκριμένη σειρά:

β1) Introduction to Linux – for Users and Administrators (ιστοσελίδα με πληροφορίες, βιβλίο σε μορφή PDF)

β2) Linux Administration I – System and Users (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

β3) Advanced Linux – The Linux Shell and Toolkit (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

β4) Linux Administration II – Linux as a Network Client (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

Για την πρακτική εξάσκηση που θεωρώ απαραίτητη σε όλα τα παρακάτω βήματα, είναι απαραίτητη η εγκατάσταση GNU/Linux και εξάσκηση σε αυτό. Ο απλούστερος και ασφαλέστερος τρόπος να γίνει αυτό -τουλάχιστον στην αρχή- είναι με χρήση εικονικών μηχανών. Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα για δημιουργία και χρήση εικονικών μηχανών είναι το VirtualBox.

επεξεργασία στις 24/6/2018:

Συμπληρωματικά/εναλλακτικά στο β), να προτείνω και το πολύ καλό υλικό που μελετώ αυτόν τον καιρό:

Learn Linux, 101: A roadmap for LPIC-1 στο IBM developerWorks.

Posted in Βιβλία, Ελεύθερο λογισμικό | Tagged , , , , , | Leave a comment