Προτεινόμενο υλικό μελέτης για νέους χρήστες (και μελλοντικούς διαχειριστές) GNU/Linux

Για κάποιον νέο χρήστη GNU/Linux ένας τρόπος να ξεκινήσει να μαθαίνει το λειτουργικό σύστημα, με τρόπο μεθοδικό και έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του να γίνει κάποια στιγμή και διαχειριστής (system administrator) είναι ο εξής: (Σημειώνω ότι όλο το προτεινόμενο υλικό είναι στα αγγλικά.)

α) Το πολύ ενδιαφέρον μάθημα του Linux Foundation στην πλατφόρμα edX με θέμα “Introduction to Linux”, διαθέσιμο εδώ.

β) Μελέτη των παρακάτω βιβλίων του tuxcademy με τη συγκεκριμένη σειρά:

β1) Introduction to Linux – for Users and Administrators (ιστοσελίδα με πληροφορίες, βιβλίο σε μορφή PDF)

β2) Linux Administration I – System and Users (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

β3) Advanced Linux – The Linux Shell and Toolkit (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

β4) Linux Administration II – Linux as a Network Client (ιστοσελίδα με πληροφορίεςβιβλίο σε μορφή PDF)

Για την πρακτική εξάσκηση που θεωρώ απαραίτητη σε όλα τα παρακάτω βήματα, είναι απαραίτητη η εγκατάσταση GNU/Linux και εξάσκηση σε αυτό. Ο απλούστερος και ασφαλέστερος τρόπος να γίνει αυτό -τουλάχιστον στην αρχή- είναι με χρήση εικονικών μηχανών. Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα για δημιουργία και χρήση εικονικών μηχανών είναι το VirtualBox.

Posted in Βιβλία, Ελεύθερο λογισμικό | Tagged , , , , , | Leave a comment

Linux Mint 18.2 “Sonya” (με Cinnamon) 64bit σε Lenovo ThinkPad X201

Εδώ και λίγες ημέρες εγκατέστησα και χρησιμοποιώ εκτενώς τη διανομή Linux Mint 18.2 “Sonya” (με Cinnamon) 64bit σε Lenovo ThinkPad X201. Η εγκατάσταση -για την ώρα τουλάχιστον- σε εξωτερικό σκληρό δίσκο. Όλα πάνε άψογα, με εξαίρεση το παρακάτω πρόβλημα το οποίο λύθηκε τελικά πολύ εύκολα!

Το πρόβλημα, όπως το διατύπωσα στην ομάδα Linux Mint Greece στο Facebook στις 17 Ιουλίου 2017 εδώ:

Καλησπέρα! Καθαρή εγκατάσταση Linux Mint 18.2 Cinnamon 64bit σε εξωτερικό σκληρό δίσκο σε φορητό ThinkPad. Γλώσσα: ελληνικά, εναλλαγή πληκτρολογίου η προτεινόμενη Alt+Shift. Όλα φαίνεται να δουλεύουν άψογα, εκτός του ότι όταν αλλάζω γλώσσα μερικές φορές “κολλάει” το desktop και πρέπει να αλλάξω πάλι γλώσσα περίπου 2 φορές για να “ξεκολλήσει”. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ! (Σημείωση: δοκίμασα και την έκδοση με XFCE πρώτα, και εκεί το ίδιο έκανε!)

και εμπνευσμένος από απαντήσεις που πήρα εκεί κατέληξα στο εξής:

… διαπίστωσα το εξής: στο Μενού –> Προτιμήσεις –> Πληκτρολόγιο –> Παραγόμενα εξόδου –> Επιλογές –> Αλλαγή σε άλλη διάταξη ΔΕΝ ήταν τσεκαρισμένο το Alt+Shift παρότι είχε ρυθμιστεί κατά την εγκατάσταση και δούλευε με το πρόβλημα που ανέφερα αρχικά! Το τσέκαρα (και εδώ) και φαίνεται να δουλεύει άψογα! …

Κατά τα λοιπά δουλεύει απροβλημάτιστα, και αρκετά γρήγορα δεδομένου ότι χρησιμοποιείται εξωτερικός μηχανικός σκληρός δίσκος συνδεδεμένος μέσω θύρας USB 2.0. Ο συγκεκριμένος φορητός υπολογιστής έχει επεξεργαστή i5 1ης γενιάς και 8GB RAM.

Posted in Ελεύθερο λογισμικό | Tagged , , , , | Leave a comment

Νέα έκδοση στο GitHub της εφαρμογής QGreatstAtzenta

Μια νέα έκδοση της εφαρμογής QGreatstAtzenta είναι διαθέσιμη στο GitHub.

Θυμίζω ότι η εφαρμογή QGreatstAtzenta είναι ένα εργαλείο για την οργάνωση των επαφών σας. Είναι ελεύθερο λογισμικό που αναπτύχθηκε σε γλώσσα προγραμματισμού C++ με χρήση του Qt toolkit. Για την αποθήκευση των επαφών χρησιμοποιείται μια βάση δεδομένων SQLite. Η εφαρμογή διατίθεται υπό την άδεια GNU GPLv3 ή νεότερη έκδοση.

Ο πηγαίος κώδικας (source code) του τελευταίου release είναι διαθέσιμος εδώ (σε δύο μορφές: zip και tar.gz).

Γενικότερα, η σελίδα της εφαρμογής στο GitHub είναι αυτή.

Να σημειώσω ότι για διάφορους λόγους δεν παρέχω εκτελέσιμα αρχεία της εφαρμογής (binaries), αλλά μπορείτε εύκολα να τα δημιουργήσετε μόνοι σας για PC με Windows, PC με Linux, ή Mac, ακολουθώντας τις σχετικές παρεχόμενες οδηγίες.

Σήμερα έβγαλα μια νέα μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής.

Posted in Qt framework, Ανάπτυξη λογισμικού, Ελεύθερο λογισμικό | Tagged , , , , | Leave a comment

Νέα έκδοση στο GitHub της εφαρμογής QGreatstWeightCalculator

Μια νέα έκδοση της εφαρμογής QGreatstWeightCalculator είναι διαθέσιμη στο GitHub.

Πρόκειται για ένα εργαλείο για υπολογισμούς σχετικούς με το βάρος. Είναι ελεύθερο λογισμικό που αναπτύχθηκε σε γλώσσα προγραμματισμού C++ με χρήση του Qt toolkit. Η εφαρμογή διατίθεται υπό την άδεια GNU GPLv3 ή νεότερη έκδοση.

Γενικότερα, η σελίδα της εφαρμογής στο GitHub είναι αυτή.

Έβγαλα πριν λίγες μέρες μια μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής, με αλλαγές στον κώδικα που της επιτρέπουν να παίζει και σε Qt4 (δοκιμή με Debian 8 MATE amd64, με εγκατεστημένο το πακέτο qt-sdk) και σε Qt5 (δοκιμή με Mac με OS X El Capitan).

Σήμερα έβγαλα μια νέα μικρή αναβάθμιση της εφαρμογής, που μεταξύ άλλων διορθώνει ένα ορθογραφικό λάθος.

Posted in Qt framework, Ανάπτυξη λογισμικού, Ελεύθερο λογισμικό, Χωρίς κατηγορία | Tagged , , , , | Leave a comment

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον: ενεργοποίηση ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος

Ενεργοποιήθηκε στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τάξης για το τρέχον σχολικό έτος το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Η πρόσβαση γίνεται από την ηλεκτρονική διεύθυνση http://eclass.sch.gr/courses/EL3944002100/

Posted in Δευτεροβάθμια εκπαίδευση | Tagged | Leave a comment