ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Συνάντηση του ΔΣ με τους διευθυντές των σχολείων με θέμα την “αυτοαξιολόγηση”.

small_plastiras

Πραγματοποιήθηκε, την Πέμπτη 19-12-13, η συνάντηση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τους διευθυντές των σχολείων του νομού μας, με θέμα την «αυτοαξιολόγηση».

Mέσα από έναν γόνιμο διάλογο, αναπτύχθηκαν προβληματισμοί, επιχειρήματα και προτάσεις για τον τρόπο αντιμετώπισης της νέας ιδέας κατηγοριοποίησης και βαθμολόγησης των σχολείων και των εκπαιδευτικών.

Κοινή διαπίστωση, ότι έχουμε να κάνουμε με έναν γραφειοκρατικό σχεδιασμό, υποκριτικής βελτιωτικής προοπτικής, την ώρα μάλιστα που τα προβλήματα των σχολείων έχουν πολλαπλασιαστεί. Χωρίς ψευδαισθήσεις για το τι θα σημάνει η διαδικασία αυτή, αν επιτρέψουμε να ξεκινήσει, για το ενδοσχολικό κλίμα, τις διαπροσωπικές σχέσεις των συναδέλφων και τις προσωπικές επιπτώσεις στον καθένα μας, εκφράστηκε η διάθεση των παρεβρισκομένων, για την από κοινού αντιμετώπιση του ζητήματος.

• Ο Σύλλογος στέκεται αλληλέγγυος και υποστηρικτικός στην αντίσταση των διευθυντών και των συλλόγων διδασκόντων
  • Υπογράφουμε όλοι το κείμενο της ΔΟΕ
  • Εκφράζουμε την άρνησή μας στον κοινωνικά «παράνομο» νόμο.

Το

ΔΣ του Συλλόγου