Αντιδρούμε στις συγχωνεύσεις -καταργήσεις- υποβιβασμούς σχολικών μονάδων

Μετά την ανακοίνωση από το Υπουργείο Παιδείας,των συγχωνεύσεων -καταργήσεων- υποβιβασμών σχολικών μονάδων, στις οποίες ο νομός μας κατέχει “αρνητική πρωτιά”, πραγματοποιήθηκε έκτακτο Δ.Σ. του Συλλόγου την Τρίτη 15-3-11, (7.00΄μ.μ.) παρουσία πολλών συναδέλφων.

-Καταγγέλθηκε η ενέργεια του Υπουργείου, που προχώρησε σε συγχωνεύσεις-καταργήσεις-υποβιβασμούς σχολικών μονάδων με μόνο σκοπό την εξοικονόμιση χρημάτων και εκπαιδευτικών΄.

-Αποφασίστηκε συμμετοχή στη σύσκεψη φορέων που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16-3-11 και ώρα 7.00΄στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας .

Αποφασίστηκε συμμετοχή στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή και ώρα 12.30΄στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Θεσσαλίας στη Λάρισα. Στη συγκέντρωση καλούμε να συμμετάσχουν φορείς, γονείς, εκπαιδευτικοί , ώστε όλοι μαζί να ανατρέψουμε την αντιεκπαιδευτική, αντικοινωνική πολιτική του Υπουργείου Παιδείας.

Κατηγορίες: Κύρια Θέματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.