Το σχολείο μας

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Νιγρίτας λειτουργεί για πρώτη φορά τη σχολική χρονιά 2016 – 2017. Εδρεύει στο σωφρονιστικό κατάστημα Νιγρίτας και παρέχει τη δυνατότητα σε ενήλικους κρατούμενους να αποκτήσουν απολυτήριο Γυμνασίου μέσα από ένα διετές ευέλικτο εκπαιδευτικό πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους. Βασικός του στόχος είναι να αποτελέσει παράθυρο ελπίδας, γνώσης, επικοινωνίας και συνεργασίας με γνώμονα την κοινωνικό-επαγγελματική ένταξη των κρατουμένων και την αντιμετώπιση του αποκλεισμού.

Σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας των Σ.Δ.Ε το πρόγραμμα σπουδών στοχεύει στην παροχή γνώσεων και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων σχετικών με:

α. Τη χρήση του γραπτού και προφορικού λόγου στην ελληνική γλώσσα
β. Τη χρήση των αριθμών στην καθημερινή ζωή
γ. Τη σύγχρονη τεχνολογία και ιδιαίτερα τον ηλεκτρονικό υπολογιστή
δ. Τις φυσικές επιστήμες
ε. Τη χρήση της αγγλικής γλώσσας
στ. Τις κοινωνικές επιστήμες
ζ. Το φυσικό περιβάλλον
η. Τον πολιτισμό
θ. Τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των εκπαιδευομένων ως ενεργών πολιτών
ι. Την επαγγελματική και εργασιακή ζωή
ια. Τις προσωπικές επιλογές και ενδιαφέροντα (καλές τέχνες, μουσική, άθληση κ.ά.)