“H Σφαγή των νηπίων” Η ομιλία του Ευγένιου Τριβιζά την Δευτέρα 18-1-2016 στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κατερίνης

Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Κατερίνης παρακολούθησαν την ομιλία του Ευγένιου Τριβιζά και είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να συζητήσουν μαζί του.

Ο Φανταστικός «κόσμος» του Ευγένιου Τριβιζά! Ζωντάνεψε στην Κατερίνη!

ΜΑΓΕΨΕ ο απίθανος παραμυθάς Ευγένιος Τριβιζάς χθες στην έναρξη ομιλιών της Σχολής Γονέων για το 2016. Ο Ευγένιος Τριβιζάς ήταν ο επίτιμος καλεσμένος τη Δευτέρα 18 Ιανουαρίου στη Σχολή Γονέων Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, με θέμα ομιλίας «Η σφαγή των νηπίων: Φαντασία, Παιδί και Εξουσία». Συνδιοργανωτής της εκδήλωσης ήταν η Δημοτική Βιβλιοθήκη Κατερίνης.

…και ποιος δεν ξέρει τον Πίκο Απίκο από την ονειρεμένη φρουτοπία… τον φαλακρό σκαντζόχοιρο με καλαμάκια για αγκάθια…τη μάγισσα Φρικαντέλα μου μισούσε τα κάλαντα και προτιμούσε τα κάκαντα…και…την πασχαλίτσα με την μια κουκιδίτσα…αν όχι όλοι τότε σίγουρα οι περισσότεροι. Ο Ευγένιος Τριβιζάς είναι αδιαμφισβήτητα ο καλύτερος παραμυθάς που διαθέτει η χώρα μας.
Με ένα απόσπασμα από την ταινία του Charles Dickens «Hard Times» ξεκίνησε την ομιλία του, θέλοντας να κάνει μια επίκληση στη φαντασία μας, αντιπαραβάλλοντας την ταινία που μόνο τη φαντασία δεν προάγει. Σύμφωνα με την ταινία, μόνο γεγονότα πρέπει να διδάσκονται τα παιδιά στο σχολείο, μόνο με γεγονότα πρέπει να μεγαλώνουν τα παιδιά. Χαρακτηριστικά μια κοπέλα στο έργο Hard Times λέει στον πατέρα της: Με εκπαίδευσες τόσο καλά που ποτέ δεν είχα παιδική καρδιά. Πού είναι τα συναισθήματά μου; Τι έκανες πατέρα για τον κήπο που θα έπρεπε να είχε αρχίσει να ανθίζει;
Ο αγαπημένος μας Ευγένιος Τριβιζάς τόνισε ότι τόσο οι γονείς όσο και το εκπαιδευτικό σύστημα θα πρέπει να προάγουν τη φαντασία και όχι να την ευνουχίζουν. Τα παιδιά δε θα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε ως δοχείο πληροφοριών που για τους μεγάλους μπορεί να είναι χρήσιμες πληροφορίες, αλλά για τα παιδιά…άχρηστες!
Στη συνέχεια αναφέρθηκε στη «Χρησιμότητα του Άχρηστου»! Ο Ντούτσιο Όρντινε μέσα από το βιβλίο του «Η Χρησιμότητα του Άχρηστου» ο συγγραφέας δείχνει πως η εμμονή της κατοχής και η λατρεία της χρησιμότητας καταλήγουν τα στραγγαλίζουν το ανθρώπινο πνεύμα, αποσταθεροποιώντας και βάζοντας σε ¨κίνδυνο¨ τα σχολεία, τα πανεπιστήμια, την τέχνη και τη δημιουργικότητα. Σε αυτές τις άχρηστες-χρήσιμες πληροφορίες αναφέρθηκε ο Τριβιζάς. Κανείς δε μπορεί να ξέρει τι μπορεί να είναι χρήσιμο και τι άχρηστο για ένα παιδί. Χαρακτηριστικά ανάφερε το παράδειγμα του Steeve Jobs του γνωστού σχεδιαστή ηλεκτρονικών υπολογιστών. Ο Steeve Jobs όταν ανακοίνωσε στους γονείς του ότι θέλει να σπουδάσει καλλιγραφία εκείνοι αντέδρασαν…εσείς άραγε θα αντιδρούσατε; Τελικά αν δε σπούδαζε αυτό που ήθελε τότε δε θα ήταν αυτό που είναι τώρα, ούτε θα έβγαζε ένα τέτοιο ωραίο αποτέλεσμα στα ηλεκτρονικά του δημιουργήματα. Ο Ευγένιος Τριβιζάς παρότρυνε γονείς και εκπαιδευτικούς να διδάσκουν τη φαντασία στα παιδιά και όσο για τις γνώσεις…το κάθε παιδί θα βρει τις γνώσεις που θεωρεί το ίδιο ότι του χρειάζονται.
Η φαντασία είναι εικόνες που δεν υπάρχουν γι΄αυτό και δεν έχει την απαιτούμενη αναγνωριστικότητα από όλους του μεγάλους. Η φαντασία είναι πολύτιμη, έχει άμεση σχέση με την οικονομική πρόοδο και είναι ο σημαντικότερος παράγοντας που μπορεί να οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγής. Η φαντασία είναι απεριόριστη και φθηνή.
Ο Ευγένιος ανέφερε χαρακτηριστικά και τα λόγια του Edison:
«Για να εφεύρεις χρειάζεται η φαντασία και ίσως και ένα σωρό σκουπίδια»
Στόχος της εκπαίδευσης δεν πρέπει να είναι η μετάδοση γνώσεων αλλά η καλλιέργεια του πνεύματος, είπε ο Τριβιζάς.

Κλείνοντας την υπέροχη ομιλία του και καθόλου άχρηστη αναφέρθηκε στα σχολεία λέγοντας ότι τα σχολεία παραγεμίζουν τα παιδιά με ένα σωρό πληροφορίες λες και τα παιδιά είναι γαλοπούλες…στην αρχή τα παιδιά μπαίνουν στο σχολείο με φαντασία και μεγαλώνοντας…η φαντασία τους πάει περίπατο. Για ποιον λόγο τελικά είναι απαραίτητα τα παραμύθια; Γιατί ο μύθος προηγείται της φαντασίας και η φαντασία βρίσκεται μέσα στα παραμύθία.
Στο τέλος της εκδήλωσης έως περασμένα μεσάνυκτα ο κ. Τριβιζάς υπέγραψε όλα τα βιβλία που οι ακροατές και φίλοι της Σχολής του έφερναν. Και δεν υπέγραφε απλά, ζωγράφιζε, συνομιλούσε, άκουγε προσεκτικά τον καθένα-καθεμιά, υπομονετικά, στωικά, αγαπητικά. Για 6 ώρες ανταποκρίθηκε στην αγάπη του κοινού της Κατερίνης. Η υπόσχεση του είναι να ξαναέρθει σύντομα για τους μικρούς φίλους του της Κατερίνης πλέον.
Η επόμενη προγραμματισμένη εκδήλωση της Σχολής Γονέων Κατερίνης θα γίνει την Προσεχή Δευτέρα 25 Ιαν. 2016 με ομιλητές τον καθηγούμενο της Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου γέροντα Εφραίμ και τον αξιωματικό ε.α. Κωνσταντίνο Κορομπίλη. Οι Ομιλητές θα παρουσιάσουν στο κοινό της Σχολής Γονέων τον βίο του Αγίου Γερασίμου του Παλλάδα Πατριάρχου Αλεξανδρείας (+1630-1714)αλλά και του Αγίου Κωνσταντίνου Μπραγκοβεάνου (+1654-1714) ηγεμόνος της Βλαχίας και πνευματικού τέκνου του Πατριάρχου.
Στην συνέχεια θα προβληθεί το Ντοκυμαντέρ διαρκείας 38 λεπτών αφιέρωμα στον Άγιο Γεράσιμο Παλλάδα το οποίο γυρίστηκε στην Κρήτη Βενετία, Ιάσιο, Βουκουρέστι, Αδριανούπολη, Κωνσταντινούπολη, Κάιρο και Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, στα μέρη που γεννήθηκε, έδρασε και έζησε ο Άγιος…

Επαναδημοσίευση από το http://lefteria.blogspot.gr/2016/01/blog-post_5825.html