Ιαν 18

Ραδιοφωνική Εκπομπή ” Δεύτερη Ευκαιρία”

Όπως κάθε Τετάρτη στις 12.30 οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σύρου απευθύνθηκαν στους ακροατές μέσα από την  εκπομπή Δεύτερη Ευκαιρία που μεταδίδεται από το Σταθμό της Ιεράς Μητροπόλεως Σύρου, στους 95,4.

Η εκπομπή του Σχολείου δε θα μπορούσε να ξεκινήσει χωρίς να τιμήσει τους τρείς Ιεράρχες, Ιωάννη  Χρυσόστομο, Γρηγόριο Ναζιανζηνό και Μέγα Βασίλειο την μνήμη των οποίων τιμήσαμε όπως κάθε Ελληνικό Σχολείο.

Στη συνέχεια της εκπομπής οι εθελοντές της ομάδας του ΣΔΕ παρουσίασαν τη δουλειά τους στο πλαίσιο των project.

Η εργασία τους για τα βότανα ήταν αφιερωμένη στη Βαλεριάνα.  (Η παρουσίαση των θεραπευτικών ιδιοτήτων των βοτάνων σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί συνταγή αλλά έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα).

Η βαλεριάνα είναι φυτό πολυετές ποώδες και ανθοφόρο, γηγενές στην Ευρώπη.

Είναι αυτοφυές στην Ελλάδα και προτιμά εδάφη υγρά, γόνιμα και ηλιόλουστα.

Το όνομα της προήλθε από τη λατινική λέξη valere που σημαίνει “υγεία ή δύναμη” και αναφέρεται στην θεραπευτική χρήση του φυτού, αν και υποστηρίζεται ότι μπορεί να αναφέρεται και στη δυνατή της οσμή.

Λέγεται ότι έχει ιδιότητες αγχολυτικές και κατευναστικές ενώ στο παρελθόν χρησιμοποιούνταν και σε ασθενείς με επιληψία.

Εκτός από τις θεραπευτικές  χρήσεις της, η βαλεριάνα χρησιμοποιείται στην αρωματοποιία αλλά και για καλλωπιστικούς λόγους λόγω των όμορφων ανθέων της και της αντοχής της σε ακραίες καιρικές συνθήκες.

Στη λογοτεχνία η εργασία του Σχολείου αναφέρθηκε στο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν το μεγάλο παραμυθά. ο οποίος γεννήθηκε στις 2 Απριλίου 1805 στο Οντένσε της Δανίας.

Ήταν ένα περίεργο παιδί με εξαιρετική φαντασία και πολλές φορές τον έβλεπαν να περπατά στο δρόμο σαν ονειροπαρμένος και το μυαλό του δεν το είχε πουθενά αλλού, παρά μόνο στα ποιήματα και στο διάβασμα.

Οι κυριότεροι ήρωες των παραμυθιών του είναι φτωχοί και αδικημένοι άνθρωποι, που όμως έχουν ασυνήθιστα ψυχικά χαρίσματα, ευγένεια, ταλέντο, μεγαλοψυχία.

Tα έργα του χαρακτηρίζονται από δράση, χιούμορ και λεπτή σάτιρα, από γλυκιά μελαγχολία, συγκίνηση και ειλικρίνεια.

Δεν επιτρέπονται σχόλια.

Το Ηλιακό Ρολόι στην Ερμούπολη.
  • Μεταφράστε σε άλλη γλώσσα

• Ο Καιρός στο Νότιο Αιγαίο

Ο καιρός
  • Ημερολόγιο

• Ώρα Ελλάδος
  • RSS Σ.Δ.Ε.Σύρου.

Γίνε συνδρομητής στο RSS κανάλι του Σ.Δ.Ε.Σύρου.
  • Σχεδίαση & Διαχείριση Ιστολογίου

Στεφάνου Γιάννης ΠΕ86.