Νέος διαγωνισμός: Γράψε και κέρδισε!

Τι είναι ο εκφοβισμός;  Διάβασε το ακόλουθο παράδειγμα και θα καταλάβεις:

“Η Κατερίνα άρχισε να αισθάνεται ντροπή για την εμφάνισή της. Τον τελευταίο καιρό δύο  συμμαθητές της την κοροϊδεύουν άσχημα για τα γυαλιά της, και της κόλλησαν το παρατσούκλι  «τυφλοπόντικας ». Κάθε φορά που φεύγει από το σπίτι, κρύβει τα γυαλιά της στην τσάντα της και σταμάτησε να συμμετέχει στο μάθημα γιατί δε βλέπει καλά στον πίνακα”.

Έχεις ποτέ υπάρξει εσύ ή κάποιος φίλος σου θύμα εκφοβισμού στο σχολείο, στο παιχνίδι, στο φροντιστήριο; Γράψε  τις εμπειρίες σου και νίκησε το φόβο!

Περιμένω τα καλύτερα βιβλία που έχετε γράψει μέχρι σήμερα! Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ και εδώ.

Τι θα πρέπει να μελετήσετε για το κριτήριο των μαθηματικών

Τη Δευτέρα 28/02 έχουμε προγραμματίσει επαναληπτικό κριτήριο στα μαθηματικά. Στην ηλεκτρονική μας τάξη θα βρείτε τι θα πρέπει να μελετήσετε.

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Για τους μήνες Φεβρουάριο – Μάρτιο είναι προγραμματισμένη μια θεατρική παράσταση στο χώρο του σχολείου μας καθώς και δυο εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Α.  25 Φεβρουαρίου. Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα: “Κατασκευή Χαρταετού”

Β. 1η Μαρτίου 2011. Θέατρο Πόρτα: “Ο Τυχερός Στρατιώτης