Οδηγίες προστασίας από τον ήλιο

22 Μάιος 2019

Αποτέλεσμα εικόνας για οδηγιεσ προστασια απο τον ηλιο για παιδια

Το καλοκαίρι πλησιάζει και πρέπει τόσο οι μικροί όσο και οι μεγάλοι να προστατευόμαστε από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου. Παρακάτω θα βρείτε χρήσιμες οδηγίες για το πώς μπορούμε να προστατέψουμε τα παιδιά από τον ήλιο κατά τη διάρκεια που αυτά βρίσκονται στο σχολείο. Καλό λοιπόν θα ήταν καθημερινά να:

-Εφαρμόζετε στο πρόσωπο και στα γυμνά σημεία (πόδια και χέρια) μία αντηλιακή κρέμα με υψηλό δείκτη προστασίας κατάλληλο για την ηλικία του παιδιού. Πριν την χρήση πρέπει να επιβεβαιώσετε ότι προστατεύει από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες A,B (UVA, UVB). Είναι σημαντικό να χρησιμοποιείται τη αντηλιακή κρέμα και τις πιο μουντές ημέρες καθώς οι υπεριώδεις ακτινοβολίες μπορούν να περάσουν μέσα από τα σύννεφα.

-Επιλέγετε ανοιχτόχρωμα ρούχα και μη συνθετικά υφάσματα. Τις πιο ζεστές ημέρες προσπαθήστε να βρείτε πιο ελαφριά ρούχα, τα οποία όμως θα πρέπει να επιβεβαιώσετε ότι δεν απορροφούν ηλιακή ακτινοβολία. Ο τρόπος για να το κάνετε είναι να βάλετε το χέρι σας από κάτω από το ύφασμα και εάν δεν το διακρίνετε, τότε η επιλογή σας είναι σωστή.

-Τους δίνετε μαζί ένα καπέλο (ιδανικά με γείσο) και τα συμβουλεύετε να το φοράνε κάθε φορά που βγαίνουν διάλειμμα.

-Βάζετε στην τσάντα τους ένα μπουκάλι με νερό και τα συμβουλεύετε να πίνουν συχνά. Ο ήλιος αφυδατώνει κι η συνεχής ενυδάτωση των παιδιών, είναι πολύ σημαντική. Με αυτόν τον τρόπο τα προ φυλάσσετε και από πιθανά συμπτώματα ηλίασης

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Αποτέλεσμα εικόνας για xristougenna

Σας καλούμε και φέτος στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας στις 15 Δεκεμβρίου. Μπορείτε να απολαύσετε παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα εδέσματα, καθώς επίσης και να αγοράσετε χριστουγεννιάτικες κατασκευές που δημιούργησαν οι μαθητές μας. Στο χώρο του σχολείου θα μπορείτε επίσης να παρακολουθήσετε παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα δρώμενα  με τη συνοδεία χριστουγεννιάτικων τραγουδιών από τη χορωδία μας.

Tελική Σχολική Γιορτή

Σχετική εικόνα

Σας προσκαλούμε στην τελική γιορτή του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2018-19 την οποία έχουν διοργανώσει οι μαθητές της ΣΤ τάξης. Σας περιμένουμε στο σχολείο μας την Παρασκευή 14 Ιουνίου στις 9 πμ.

Ηπειρώτικη Βασιλόπιτα

22 Μάιος 2019

Η Ηπειρώτικη παράδοση έχει υιοθετήσει ένα εντελώς «ριζοσπαστικό» είδος βασιλόπιτας! Εδώ η βασιλόπιτα είναι αλμυρή με γέμιση από κοτόπουλο ή χοντροκομμένο αρνίσιο κιμά, η με ολόκληρα κομμάτια χοιρινού με τραχανά, ψιλοκομμένα πράσα και αυγά.
Όπως περιγράφει ο Λαογράφος Δ. Λουκάτος στα λαογραφικά των Χριστουγέννων, οι Ηπειρώτική νοικοκυρά πριν σκεπάσει την βασιλόπιτα με τα τελευταία φύλλα εκτός από το καθιερωμένο νόμισμα τοποθετεί ένα ξυλαράκι για τους αγωγιάτες, ένα μικρό κουκουνάρι, ένα κομματάκι πουρνάρι για τον τσοπάνο, ένα σταυρό από κρανιά για το καλό του σπιτιού, ένα σπυρί σιτάρι και ένα κουκί….

Το γεφύρι της Άρτας

The Bridge of Arta

To Γεφύρι της Άρτας (στην λαϊκή παράδοση γιοφύρι της Άρτας) είναι λιθόκτιστη γέφυρα του ποταμού Αράχθου, του 17ου αιώνα, στην πόλη της Άρτας, που έγινε πασίγνωστη από το ομώνυμο θρυλικό δημοτικό τραγούδι που αναφέρεται στην «εξ ανθρωποθυσίας»θεμελίωσή του. Ο ίδιος όρος αποτελεί επίσης σύγχρονη μεταφορική έκφραση όταν αναφέρονται έργα τα οποία αργούν να ολοκληρωθούν όπως και στο θρύλο του τραγουδιού («Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν»).

“The Bridge of Arta” από diffendale διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Σύνδεσμοι