ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Χριστούγεννα, η πιο λαμπρή γιορτή της Χριστιανοσύνης που γιορτάζεται σε κάθε γωνιά του πλανήτη με ιδιαίτερη κατάνυξη κι ευλάβεια. Η μαγεία και το φωτεινό πνεύμα των Χριστουγέννων πλημμύρισαν τις καρδιές μας μέσα από την όμορφη γιορτούλα που μας παρουσίασαν οι μικροί μαθητές/τριες των τάξεων Α΄ και Β΄ του σχολείου μας και πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία. Ακολούθησε πληθώρα δράσεων και συνεχίστηκε η Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα .

Ευχαριστούμε τους/τις μαθητές/-τριες της Α’ και Β’ τάξης για την εξαιρετική παράσταση που παρακολουθήσαμε, τις δασκάλες των τάξεων

την κ. Σαπαλίδου  Παρθένα ,την κ. Σεχίδου Χριστίνα καιΤ ον μουσικό του σχολείου μας κ .Μπισίρη Δημήτριο, που στήριξαν με όλες τις δυνάμεις αυτό τον καιρό την προετοιμασία της πανέμορφης γιορτής,  που χάρισαν στον σχολείο μας και μετέδωσαν το Χριστουγεννιάτικο πνεύμα.

Επιπλέον ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, για την προσφορά του, σε εδέσματα που μας παρείχαν μετά το πέρας της δράσεων.

Ο Σύλλογος διδασκόντων & ο Διευθυντής του σχολείου σας εύχονται:

Υγεία, Αγάπη, Ευτυχία, Όνειρα, Χαμόγελα, Τύχη…. που είναι μερικές μόνο από τις ευχές .

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Ανήμερα της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 η Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου μας δραστηριοποιήθηκε και ευαισθητοποιήθηκε πάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες: Αθήνα 2004. Συγκεκριμένα οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν από το μηδέν το δικό τους Lapbook μία δραστηριότητα που αναπτύσσει την δημιουργικότητα και την αντίληψη των παιδιών. Ζωγράφισαν την Ολυμπιακή φλόγα που ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο αλλά και το βάθρο των νικητών. Έτσι έμαθαν την αξία των βραβείων αλλά και την θέση του καθενός από αυτά. Δεν ξεχάσαμε και το logo των Ολυμπιακών Αγώνων με τους 5 κύκλους, που συμβολίζουν τις 5 Ηπείρους του κόσμου μας αλλά και τα μασκότ των συγκεκριμένων Αγώνων, τον Φοίβο και την Αθηνά. Τα ενώσαμε και τα κολλήσαμε στο Lapbook μας που το εκθέσαμε στο εσωτερικό χώρο του σχολείου προκειμένου μικροί και μεγάλοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί να το δουν.

Προέκταση της συγκεκριμένης δραστηριότητας ήταν ο περίπατος στον κοντινότερο οπωρώνα μήλων. Συζητήσαμε για την αξία των θρεπτικών συστατικών και το ότι οι αθλητές για να μπορούν να αποδώσουν αλλά και να είναι υγιής καταναλώνουν μεγάλη ποσότητα φρούτων και λαχανικών, πλούσια σε βιταμίνες. Οι μαθητές μας το διασκέδασαν πολύ και το κυριότερο; Έπαιξαν και αυτοί σαν μικροί αθλητές.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023