Έθιμα των Χριστουγέννων

ceb1ceb5cf81ceb9cebaceb1

Από άκρη σε άκρη η Ελλάδα έχει μια σειρά από έθιμα για τις ημέρες των γιορτών. Συνήθως ξεκινούν από την παραμονή των Χριστουγέννων, τελειώνουν ανήμερα των Φώτων και περιστρέφονται γύρω από την οικογένεια και τις ευχές για καλή τύχη και πλούσια σοδειά. Μερικά από αυτά κρατούν μέχρι τις μέρες μας, ενώ άλλα έχουν πια περάσει στην ιστορία κάθε τόπου.

Κατηγορίες: Πληροφορίες, Χριστούγεννα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έθιμα των Χριστουγέννων

Ποιος είναι ο Άι-Βασίλης;

4 010Ποιος είναι ο Άι-Βασίλης;

Ο Άι Βασίλης αποτελεί σήμερα μία διεθνή λαογραφική μορφή γνωστή σε παιδιά και ενηλίκους. Είναι κυρίαρχο πρόσωπο του εορτασμού της Πρωτοχρονιάς και των Χριστουγέννων. Η γνωστή παρουσία του με κόκκινη στολή, λευκή γενειάδα, τα γυαλιά του, πάντα χαμογελαστός με το σάκο με τα δώρα, πάνω σε έλκηθρο που το σέρνουν ζωηρά ελάφια ή [παγκόσμια κλίμακα τον πλέον αγαπημένο ήρωα των παιδιών τις ημέρες των εορτών, ακόμη και σε χώρες μη χριστιανικές].

Κατηγορίες: Άγιος Βασίλης, Πληροφορίες | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ποιος είναι ο Άι-Βασίλης;

Ο Αϊ-Βασίλης πάλι θα ‘ρθει!

Τραγούδησε μαζί μας….

….και παίξε βάζοντας τους σάκους του Αϊ Βασίλη στη σειρά από τον μικρότερο στον μεγαλύτερο.

Κατηγορίες: Άγιος Βασίλης, Δραστηριότητες | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Αϊ-Βασίλης πάλι θα ‘ρθει!

Θέμα μας τα Χριστούγεννα

Παρακάτω θα βρείτε φύλλα εργασίας με θέμα τα Χριστούγεννα.

Δωρεάν υλικό Χριστουγέννων Kindergarten_classroom_-1

Παρατηρήστε και σχολιάστε κάποια από τις παρακάτω εικόνες.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Χριστούγεννα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέμα μας τα Χριστούγεννα

Ένα καινούριο ταξίδι ξεκινά!

Sail Boat

“Sail Boat” από bigmike33x διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nd-2.0

Βάλαμε πλώρη για νέες γνώσεις! Νέες περιπέτειες μας περιμένουν! Θα εξερευνήσουμε νέα πελάγη! Ευχόμαστε κάποια στιγμή να φτάσουμε και στην Ιθάκη! Βίρα τις άγκυρες!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα καινούριο ταξίδι ξεκινά!