Αφορμή του σχεδιασμού και της δημιουργίας αυτού του blog, ήταν η υλοποίηση του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Πετυχαίνουμε περισσότερα όταν είμαστε μαζί», και θέμα την «Πρόληψη και αντιμετώπιση ατυχημάτων», αναγνωρίζοντας τη σημασία της συμβολής των εκπαιδευτικών στην προαγωγή της σωματικής και ψυχικής υγείας των μαθητών.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με ομάδες σχολείων Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Γενικής και Ειδικής, από ολόκληρη την Ελλάδα, οι οποίες είναι:

• ΕΝΕΕΓΥΛ Αλεξανδρούπολης
  • ΕΕΕΕΚ Καλύμνου
  • ΕΕΕΕΚ Θήρας
  • ΕΕΕΕΚ Καλαμάτας
  • ΕΕΕΕΚ Ορεστιάδας
  • 3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης (Τομέας ΥΠΕ, τμήμα Βοηθών Νοσηλευτικής)

και φυσικά το ΕΕΕΕΚ Αλεξανδρούπολης που οργάνωσε και υλοποίησε το σχεδιασμό του συγκεκριμένου δικτύου Αγωγής Υγείας. Ακόμη θα θέλαμε να προσθέσουμε ότι το blog ενημερώνεται σε συνεργασία με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ και ΕΝΕΕΓΥΛ Αλεξανδρούπολης.