Υπόσχεση στον εαυτό σου…

Μαρ 202026

Χρήσιμες συμβουλές

• Να είσαι τόσο δυνατός που τίποτα να μην μπορεί να ταράξει την ηρεμία του μυαλού σου.
  • Να μιλάς για υγεία, για ευτυχία και ευημερία σε κάθε πρόσωπο που συναντάς.
  • Να κάνεις όλους τους φίλους σου να αισθάνονται ότι υπάρχει κάτι μέσα τους.
  • Να κοιτάς την ηλιοφώτιστη πλευρά όλων και να κάνεις την αισιοδοξία αληθινή.
  • Να σκέφτεσαι μόνο το καλύτερο, να δουλεύεις μόνο για το καλύτερο και να προσδοκείς μόνο το καλύτερο.
  • Να είσαι τόσο ενθουσιώδης για την επιτυχία των άλλων όσο και για τη δική σου.
  • Να ξεχνάς τα λάθη του παρελθόντος και να πιέζεις για τα μεγαλύτερα κατορθώματα του μέλλοντος.
  • Να φοράς μια χαρούμενη όψη όλες τις στιγμές και να δίνεις σε κάθε ανθρώπινη ύπαρξη που γνωρίζεις ένα χαμόγελο.
  • Να δίνεις τόσο χρόνο στην βελτίωση του εαυτού σου ώστε να μην έχεις χρόνο να κρίνεις τους άλλους.
  • Να είσαι τόσο μεγάλος ώστε να μην ανησυχείς, τόσο ευγενικός ώστε να μην θυμώνεις, τόσο δυνατός ώστε να μη φοβάσαι και τόσο χαρούμενος ώστε να μην επιτρέπεις την παρουσία της ανησυχίας.
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπόσχεση στον εαυτό σου…

Εργασίες

Μαρ 202025

Αγαπημένα μου παιδιά,

Οι εργασίες ετοιμάζονται και θα ανεβαίνουν στις σελίδες “Γλώσσα Γ΄ τάξης”, “Μαθηματικά Γ΄ τάξης”, “Ιστορία Γ΄ τάξης”, κάτω από τον τίτλο “Σελίδες”.

Επίσης θα ανεβαίνει στις σελίδες “Βιβλία Γ΄ τάξης” και “Εκπαιδευτικά Παιχνίδια Γ΄ τάξης” υλικό για ψυχαγωγία.

Σας περιμένω όλους

Καλωσόρισμα στην ψηφιακή μας τάξη

Μαρ 202025

Αγαπημένα μου παιδιά,

Χαίρομαι που η επικοινωνία μας συνεχίζεται παρόλα τα εμπόδια.

Επειδή διαπίστωσα ότι πολλοί από εσάς δυσκολεύονται να συνδεθούν στην πλατφόρμα του e-class όπως και εγώ, αποφάσισα να προσθέσω σε αυτήν την πλατφόρμα το υλικό που έχω ετοιμάσει μέχρι τώρα και όσα θα ακολουθήσουν.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα στην ψηφιακή μας τάξη

Ο σεβασμός ξεκινάει από το σπίτι και μπορούμε να τον διδάξουμε στα παιδιά

Φεβ 201924

Χρήσιμες συμβουλές

1. Κάντε τον σεβασμό τρόπο της δικής σας ζωής . Συνήθως τα παιδιά παίρνουν ως παράδειγμα τους γονείς τους και μαθαίνουν να ζουν όπως εκείνοι. ΕΣΕΙΣ οι γονείς είστε το παράδειγμα του παιδιού σου! «Κάνε ό,τι κάνω» με άλλα λόγια. Σέβεστε; Θα σέβεται. Δεν υπάρχει ο σεβασμός στην ζωή σας από τα πιό μικρά πράγματα της καθημερινότητας έως τα πιο σημαντικά με συνέπεια; Δεν θα αναγνωρίζει τον σεβασμό, παρά μόνο συνδυασμένος με τον φόβο. Φοβάμαι άρα και σέβομαι…δηλαδή….φοβάμαι άρα υπακούω και πειθαρχώ.
  2. Αντιμετωπίστε το παιδί σας και δείξτε του σεβασμό. Ο σεβασμός δεν κάνει ηλικιακές διακρίσεις…. γιαγιά- παππούς…. μπαμπάς- μαμά…. κτλ. Ξεκινήστε με μια απλή λέξη «σε παρακαλώ» σε ό,τι του ζητάτε.
  3. Επαινέστε την συμπεριφορά του παιδιού σας αλλά και επισημάνετε την συμπεριφορά άλλων που ενέχει σεβασμό.
  4. Αποδοκιμάστε την έλλειψη σεβασμού του παιδιού σας αλλά και άλλων.
  5. Μάθετε στο παιδί να ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους, τα ζώα και το περιβάλλον.
  6. Ακούμε το παιδί μας με προσοχή. Το κοιτάμε στα μάτια όταν μας μιλάει. διατηρώντας επαφή με τα μάτια και ανταποκρινόμαστε κατά περίπτωση.
  7. Βεβαιωνόμαστε ότι λέμε καθαρά αυτό που εννοούμε και εννοούμε αυτό που λέμε, αποδεικνύοντας την αξιοπιστία μας.
  8. Ακούμε τις ανησυχίες και τα λόγια του παιδιού μας προτού πάρουμε μια απόφαση ή φθάσουμε σε ένα συμπέρασμα. Αποφεύγουμε τα βιαστικά συμπεράσματα.
  9. Κρατάμε τις υποσχέσεις που τους δίνουμε. Εάν υποσχεθούμε κάποια αμοιβή να τους τη δίνουμε. Εάν υποσχόμαστε συνέπεια να την επιβάλλουμε.
  10. Χτυπάμε την πόρτα πριν μπούμε στο δωμάτιο του παιδιού , ειδικά όταν είναι κλειστή (ιδιαίτερα όταν είναι στην τουαλέτα).
  11. Ας αναλογιστούμε η γλώσσα που χρησιμοποιούμε, οι λέξεις και ο τόνος της φωνής είναι αυτά που θα αποδεχόμασταν αν και σε εμάς μιλούσε έτσι το παιδί μας;
  12. Εκτιμάμε την ανάγκη του παιδιού μας για διασκέδαση και το χρόνο που περνάει με τους φίλους του.
  13. Ζητάμε την άδεια του για να χρησιμοποιήσουμε ή να δανειστούμε κάτι δικό του.

Όταν διδάσκετε στο παιδί σας να σέβεται, δείχνοντάς του σεβασμό, κάνετε ένα από τα πιο πολύτιμα πράγματα που ένας γονέας μπορεί να κάνει. Βοηθάτε το παιδί σας να αναπτύξει αυτοσεβασμό, να αντιμετωπίζει τους άλλους σωστά αλλά και να είναι αρκετά δυνατό ώστε να αντιμετωπίσει τη ζωή ακόμη και όταν οι άλλοι δεν κάνουν το ίδιο σε αντάλλαγμα.

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό άρθρο της Βαλασίας Βαρδέλλη.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο σεβασμός ξεκινάει από το σπίτι και μπορούμε να τον διδάξουμε στα παιδιά